Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Żyjemy modlitwą i wzywamy Ducha Świętego

Treść

Zakończyła się dziewiąta kongregacja generalna kardynałów. W Watykanie kończą się również przygotowania do mającego rozpocząć się we wtorek konklawe. Katolicy modlą się w intencji całego Kościoła. Otaczają modlitwą także kardynałów  elektorów.

Na dzisiejszej porannej sesji głos zabrało siedemnastu kardynałów, kontynuując rozmowy dotyczące ważnych kwestii dla Kościoła katolickiego. Zakres dyskusji jest szeroki, począwszy od oczekiwań wobec przyszłego Papieża, po sytuację Kościoła na świecie, jego działalność czy  pracę Kurii Rzymskiej.

Jak mówił o. Federico Lombardi, w dotychczasowych kongregacjach głos zabrano 133 razy. Biorąc więc pod uwagę poniedziałkową, ostatnią kongregację, liczba wystąpień może osiągnąć nawet 150. W najbliższy poniedziałek odbędzie się jeszcze jedna kongregacja generalna. Jak mówił o. Lombardi, są jeszcze kardynałowie, którzy chcą zabrać głos. Na poniedziałek na 17.30 w Kaplicy Paulińskiej zaplanowano też złożenie przysięgi dochowania tajemnicy przez osoby, które będą zaangażowane w pomoc kardynałom w czasie konklawe.

Dzisiaj podjęto także decyzję o dacie przeniesienia kardynałów do Domu św. Marty, gdzie będą przebywać przez cały czas konklawe.

We wtorek od godziny 7.00 kardynałowie będą mogli się przenieść do Domu św. Marty, a o godzinie 10.00 w bazylice watykańskiej ks. kard. Angelo Sodano, dziekan Kolegium Kardynalskiego, będzie przewodniczył Mszy Świętej rozpoczynającej czas wyboru i oczekiwania na Biskupa Rzymu. Następnie o godzinie 16.30 w uroczystej procesji kardynałowie  elektorzy przejdą z Kaplicy Paulińskiej do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie złożą przysięgę, po której  nastąpi extra omnes, zamknięcie Kaplicy. Następnie kardynałowie wysłuchają medytacji, a później najprawdopodobniej przystąpią do głosowania.

Ojciec Lombardi przypomniał dzisiaj, że każdego dnia będą odbywać się dwie sesje głosowań: poranna i wieczorna. Przed porannym spotkaniem kardynałowie elektorzy będą uczestniczyć we Mszy Świętej sprawowanej w Kaplicy Paulińskiej. 

Karty z nazwiskami kardynałów są palone po zakończeniu drugiego głosowania. Na pojawienie się białego dymu zwiastującego wybór Papieża będziemy więc mogli oczekiwać około godz. 12.00 bądź po sesji popołudniowej, około 19.00. Gdyby jednak wybór nastąpił po pierwszym głosowaniu porannej lub wieczornej sesji, może  się on pojawić już o 10.30-11.00 lub 17.30-18.00.

Rzecznik Watykanu zauważył, że wiele pytań kierowanych do niego dotyczy procedury w przypadku braku rezultatów głosowań. Przypomniał punkt 74 konstytucji apostolskiej Universi Dominici Gregis, który precyzuje procedurę postępowania w przypadku trudności w uzyskaniu zgody co do wyboru Papieża.

Ojciec Lombardi zaznaczył, że po upływie trzech dni głosowania zostają zawieszone najwyżej na jeden dzień. W tym czasie zgromadzeni elektorzy będą mieli czas na modlitwę, medytację, ale też rozmowę. Po tej przerwie powraca się do głosowań. Jeśli jednak nie wybierze się Papieża, następuje kolejny czas przerwy na modlitwę, a po nim seria siedmiu głosowań. 

Rzecznik Stolicy Apostolskiej poinformował również o anulowaniu pierścienia rybaka, istniejącego w dwóch formach: noszonej na palcu i w formie pieczęci. Poza tym zostały anulowane również należące do Benedykta XVI dwie pieczęci do dokumentów, podobnie jak matryca pieczątek z ołowiu.

Tymczasem w Watykanie kończą się przygotowania na zbliżające się konklawe. Dziś do godziny 17.00 dziennikarze mogą jeszcze wejść do Kaplicy Sykstyńskiej, która w minionych dniach była zamknięta dla zwiedzających i przygotowywana na przyjęcie kardynałów. Dziś również zakończono montaż instalacji i komina, z którego będzie wydobywał się dym informujący o rezultacie głosowania.

Przez cały czas trwają również duchowe przygotowania do rozpoczęcia konklawe. –Przeżywamy ten czas w duchu, do jakiego wzywał nas Benedykt XVI: wiary w Ducha Świętego, który prowadzi Kościół, i w duchu modlitwy – mówiła Maria Voce, przewodnicząca ruchu Focolari di Cristo.

Wierni modlą się za kardynałów elektorów i za nowego Papieża nie tylko podczas Mszy Świętych i adoracji, ale również indywidualnie czy „adoptując” elektora, czyli obejmując opieką duchową przydzielonego kardynała.

– Żyjemy w modlitwie, wzywając Ducha Świętego i prosząc, aby był to moment wielkiej Pięćdziesiątnicy dla całego Kościoła – mówiła w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego Chiara Amirante, założycielka wspólnoty Nuovi Horizzonti. A czego dziś potrzebuje Kościół? Przede wszystkim potrzebuje świętych. Mówi i zwraca uwagę na konieczność powrotu do tego, co jest proste i radykalne w ewangelicznym przesłaniu, przypominając o wzajemnej miłości.

Tymczasem włoska prasa katolicka zwraca uwagę na to, jakie wyzwania stoją przed Kościołem i nowym Papieżem w najbliższej przyszłości, ale przypomina również bogate dziedzictwo i ważne punkty nauczania Benedykta XVI.

Jutrzejszy dzień będzie również szczególnym czasem dla kardynałów. W tym dniu nie będą odbywały się kongregacje generalne. Członkowie Kolegium Kardynalskiego będą przewodniczyli Mszom Świętym w kościołach w Rzymie. Niektórzy z nich wyrazili pragnienie sprawowania Eucharystii w swoich świątyniach tytularnych.

Nasz Dziennik Sobota, 9 marca 2013

Autor: jc