Życie jest darem
Treść
- Tam, gdzie jesteście, objawiajcie sobą zadziwienie cudem życia - apelował do pracowników służby zdrowia ks. abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. Nawiązując w czasie spotkania opłatkowego 3 stycznia br. do sporu na temat zapłodnienia in vitro, wezwał wszystkich do postawienia sobie pytania: czy życie ludzkie jest zjawiskiem, które całkowicie zależy od człowieka, czy też jest darem, który wymaga przyjęcia i odpowiedzialnej realizacji?
W czasie tradycyjnego spotkania opłatkowego ze środowiskiem pracowników służby zdrowia ks. abp Władysław Ziółek wezwał zebranych do dawania osobistego świadectwa o tym, że życie jest darem i nie przestaje być wartością także wtedy, kiedy pełne jest cierpienia i ograniczeń. Zachęcił, aby okazywali to w konkretnej służbie wobec nienarodzonych, cierpiących i umierających. - Kiedy słowa o objawieniu się życia padają w środowisku związanym ze służbą zdrowia, muszą nawiązywać do specyficznego kontekstu, związanego z codzienną pracą personelu medycznego. Zwłaszcza dzisiaj ludzie związani ze służbą zdrowia postawieni zostali jakby w samym centrum sporu o życie, który toczy się przy okazji kwestii zapłodnienia in vitro, ale także ciągle dotyka aborcji, eutanazji, eksperymentów medycznych - mówił pasterz Kościoła łódzkiego w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, gdzie odbyło się spotkanie opłatkowe. Ksiądz arcybiskup, który przez wiele lat był delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, zwrócił uwagę, że związane z medycyną osiągnięcia nauki wzbudzają z jednej strony olbrzymi podziw i uznanie, z drugiej jednak strony uwidaczniają coraz więcej zagrożeń dla życia. W kontekście sporu o in vitro przypomniał słowa Jana Pawła II z orędzia wielkopostnego z 2002 r., gdzie Sługa Boży podkreślił: "Darem jest powstanie życia i jego cudowny rozwój. I właśnie dlatego, że to życie jest darem, nie można uważać, iż się je posiada, czy traktować je jako prywatną własność". Dalej Papież Polak z naciskiem podkreślał, że nie wszystko, co możliwe jest z punktu widzenia techniki, jest też godziwe moralnie. Jak zauważył dalej metropolita łódzki, właśnie te słowa Jana Pawła II ukazują istotę współczesnego sporu o życie: jeśli się je oderwie od kategorii daru, a przyzna mu się kategorię produktu, wtedy można będzie nim dysponować swobodnie, wtedy będzie można dowolnie nim manipulować, aż po jego eliminację w postaci śmierci.
Ksiądz arcybiskup zwrócił uwagę jeszcze na jedno niepokojące zjawisko. Chaos i zamieszanie różnych poglądów sprawiają, że w świadomości społecznej zamachy na ludzkie życie tracą charakter wielkiego niebezpieczeństwa, zagrożenia i przestępstwa, a paradoksalnie zyskują status "praw" - "prawa" do aborcji, do eutanazji, do sztucznej reprodukcji, do eksperymentowania na życiu ludzkim.
Wobec tych niepokojących procesów metropolita łódzki życzył przedstawicielom łódzkiej służby zdrowia przede wszystkim odwagi w dawaniu świadectwa o tym, że życie jest darem, że stąd bierze swoją godność i że z tego powodu zasługuje na bezkompromisową obronę.
KJA
"Nasz Dziennik" 2009-01-05
Autor: wa