Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Żyć wyobraźnią miłosierdzia

Treść

O przenikanie całego chrześcijańskiego życia wyobraźnią miłosierdzia apeluje ks. bp Zygmunt Zimowski. Z okazji Niedzieli Miłosierdzia Bożego, która jest też świętem patronalnym kościelnej Caritas, pasterz Kościoła radomskiego w liście pasterskim wskazuje, że postawa chrześcijańskiego miłosierdzia to nade wszystko wrażliwość serca, by nigdy obojętnie nie przechodzić obok bliźniego, który potrzebuje naszego czasu, życzliwości, pomocy. Wzywa do szczególnej troski o bezrobotnych.

Ordynariusz radomski przypomina, że Jan Paweł II wrażliwość na bliźniego będącego w potrzebie pięknie nazwał "wyobraźnią miłosierdzia". Papież Polak przez lata pontyfikatu uczył nas o niezmierzonej głębi Bożego Miłosierdzia. Często przywoływał słowa św. Siostry Faustyny, że nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak Miłosierdzie Boże.
"Trzeba nam więc czynić miłosierdzie, patrząc na bliźniego z sercem otwartym przez miłość i oczami pełnymi życzliwości; nie potępiać, nikogo nie przekreślać, pamiętając na słowa Jezusa: Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni... (Mt 7, 1)" - przypomina ksiądz biskup Zimowski, zwracając uwagę, że głoszenie i czynienie miłosierdzia to istotny wymiar misji Kościoła, który jest jakby sumieniem współczesnego świata, upominając się o ludzi biednych, krzywdzonych, wyzyskiwanych, bezrobotnych. Właśnie rosnące znów bezrobocie napawa dziś szczególnym niepokojem. "Jest ono ciężkim krzyżem dla dotkniętego nim człowieka", pisze, dodając, że niesienie pomocy ludziom pozbawionym pracy jest moralną powinnością każdego uczciwego człowieka, a tym bardziej chrześcijanina.
SJ
"Nasz Dziennik" 2009-04-18

Autor: wa