Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zwyciężyli szyici

Treść

Zjednoczony Sojusz Szyicki został zwycięzcą wyborów do irackiego Zgromadzenia Narodowego i samorządów, które odbyły się 30 stycznia - ogłosiła wczoraj iracka komisja wyborcza. Według komisji, do urn wrzucono ponad 8,55 mln ważnych kart do głosowania, z czego Zjednoczony Sojusz Szyicki - koalicja irackich szyickich partii - zdobył 47,6 proc. głosów.
Oznacza to, że powinien on otrzymać 132 mandaty w nowo wybranym 275-miejscowym Zgromadzeniu Narodowym. Według AFP, Lista Sojuszu Kurdyjskiego powinna dostać 71 mandatów, a Lista Iracka tymczasowego premiera Iraku Ijada Alawiego może liczyć na 38 miejsc.
W nowym zgromadzeniu niewielu swoich przedstawicieli będą mieć sunnici, którzy zbojkotowali wybory.
KWM, PAP

Autor: ab