Zwiastuny jubileuszy
Treść
Muzeum-Dworek Wincentego Pola w Lublinie już przygotowuje się do obchodów 200. rocznicy urodzin i 135. rocznicy śmierci swojego patrona, przypadających w 2007 r.
Już w przyszłym roku obchody roz poczną się w Krakowie, gdzie Pol utworzył pierwszą na ziemiach polskich katedrę geografii. We wrześniu 2006 r. w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego zostanie otwarta wystawa "Polskie globusy Ziemi z XIX i XX wieku". W 2004 r. ekspozycja ta była prezentowana w Muzeum-Dworku Pola, które posiada najbogatszy w kraju, liczący ponad 80 eksponatów, zbiór globusów z nazewnictwem w języku polskim.
Rodzinnym miastem Wincentego Pola - geografa i poety - jest Lublin: tam odnajdziemy kamienicę, w której przyszedł on na świat, oraz swego rodzaju epitafium w archikatedrze lubelskiej (choć poeta pochowany jest w krypcie zasłużonych na Skałce). Miejscem, gdzie znajduje się szereg materiałów związanych z Polem, jest oczywiście wspomniane już muzeum, mieszczące się w dworku podarowanym poecie przez "Obywateli Województwa Lubelskiego" - jak wspominał sam obdarowany w jednym z listów. W 2007 r. obejrzymy tu wystawę obrazującą współpracę Pola z duchowieństwem. Jak mówi Grażyna Połuszejko, kustosz muzeum, temat jest obszerny i wielowątkowy. Dla przykładu wymienia inicjatywy Wincentego Pola na rzecz odbudowy kościołów, czerpanie z dorobku naukowego duchownych, znajomość z kanonikiem krakowskim ks. Scypionem. Na wystawie zostaną też przypomniane sylwetki duchownych lubelskich, np. ks. bp. Walentego Baranowskiego, który należał do grona osób patronujących zamysłowi podarowania poecie dworku na Firlejowszczyźnie i który ufundował wspomnianą już tablicę pamiątkową w archikatedrze lubelskiej.
W związku z planowaną na 2007 rok wy stawą przyszły rok upłynie w dworku Wincentego Pola pod znakiem przypominania osób duchownych działających na rzecz wolności, kultury, polskości. Zwiastunem tego cyklu był wieczór 26 listopada br., kiedy to przywołane zostały sylwetki o. Augustyna Kordeckiego, ks. Ignacego Skorupki, ks. Stanisława Brzóski i ks. Jerzego Popiełuszki (prelekcja Jerzego Sprawki). Punktem wyjścia była osoba o. Kordeckiego, nakreślona piórem Józefa Ignacego Kraszewskiego, a przypomniana z okazji 350. rocznicy obrony Jasnej Góry.
W panującej w dworku atmosferze domu polskiego zostały też ukazane liczne walory twórczości Henryka Sienkiewicza (prelekcja prof. Lecha Ludorowskiego) - w kontekście 100. rocznicy przyznania pisarzowi Nagrody Nobla i wygłoszonej tam laudacji.
Elżbieta Skrzypek
"Nasz Dziennik" 2005-11-29
Autor: ab