Zwiastun jubileuszu
Treść
W tym roku przypada 100-lecie działalności Muzeum Lubelskiego. O jubileuszu przypominają specjalnie wydana kartka pocztowa i okolicznościowa pieczęć. Na karcie umieszczony został fragment najstarszego widoku miasta, pochodzącego z dzieła J. Brauna i A. Hogenberga, wydanego w 1618 roku. Widoczne jest na nim wzgórze zamkowe - obecnie siedziba Muzeum Lubelskiego.
Początki Muzeum Lubelskiego wiążą się jednak z gmachem podominikańskim, gdzie 12 grudnia 1906 r., dzięki społecznej ofiarności, nastąpiło otwarcie placówki. Powstanie ruchu muzealnego w Lublinie wiąże się z działalnością Hieronima Łopacińskiego, dzięki któremu w 1901 r. zorganizowano wystawę przedmiotów sztuki i "starożytności" oraz dział etnograficzny wystawy rolniczo-przemysłowej. Część zbiorów po tych wystawach przejęło Lubelskie Towarzystwo Rolnicze jako zaczątek przyszłego muzeum. Po otwarciu placówki do eksponatów dołączono jeszcze zbiory Towarzystwa Higienicznego, pochodzące z wystawy zorganizowanej w 1908 roku. W 1911 r. całością zbiorów zaopiekowała się Sekcja Muzealna Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. W 1914 r. powstało Towarzystwo "Muzeum Lubelskie". Tak przedstawiają się początki działalności lubelskiej placówki muzealnej, zmieniającej siedziby, powiększającej liczbę eksponatów.
W jubileuszowym roku 100-lecia działalności już w samej siedzibie głównej muzeum - na Zamku, planowany jest szereg wystaw, m.in. "Lubelskie Leona Wyczółkowskiego" (grudzień 2006 r. - styczeń 2007 r.), "Polska misja archeologiczna w Syrii", "Kość i róg - odwieczne tworzywo" czy ekspozycja dotycząca elementów dekoracyjnych w strojach ludowych Lubelszczyzny.
Elżbieta Skrzypek
"Nasz Dziennik" 2006-02-03
Autor: mj