Żołnierze Generała Andersa
Treść
W Muzeum Podkarpackim w Krośnie prezentowana jest wystawa przygotowana przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, poświęcona żołnierzom generała Władysława Andersa. Przedstawia ona dzieje 2. Korpusu na jego szlaku bojowym. Przypomina oglądającym ją o wysiłku żołnierzy oraz ofierze z życia, jaką złożyło wielu z nich w drodze ku wolnej Polsce. Ekspozycję będzie można zwiedzać do połowy listopada br.
Na wystawę składają się przykłady umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia generałów, oficerów i żołnierzy 2. Korpusu. Można zobaczyć także odznaczenia, fotografie i dokumenty, pamiątki po niezłomnych wojownikach. O tamtych niezapomnianych dniach przypominają też prezentowane broszury i książki oraz plakaty. Autorzy wystawy pokazują również dzieła malarskie przedstawiające wysiłek zbrojny najsławniejszej w czasie II wojny światowej jednostki Wojska Polskiego walczącej o niepodległość Ojczyzny. Uzupełnieniem wystawy są pamiątki po żołnierzach 2. Korpusu wywodzących się z Podkarpacia lub zamieszkałych tam po latach walki i prześladowań, pieczołowicie przechowywane przez rodziny bohaterów.
- Spośród jednostek Polskich Sił Zbrojnych walczących na Zachodzie 2. Korpus Polski dowodzony przez generała Władysława Andersa zajmuje miejsce szczególne. Niezwykły był jego jakże dramatyczny rodowód, szlak bojowy i walki, które stoczył, a także to, że stał się dla tysięcy służących w nim żołnierzy i oficerów namiastką Polski na obczyźnie. Był nadzieją na powrót do kraju nie tylko dla tych, którzy w nim walczyli, ale także dla tysięcy polskiej ludności cywilnej, która wraz z nim opuściła "nieludzką ziemię" w nadziei na ratunek i powrót do Ojczyzny - mówi Piotr Babinetz z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Dodaje, że z 2. Korpusem wiąże się nierozerwalnie postać jego dowódcy, generała Władysława Andersa - wybitnie uzdolnionego oficera, wielkiego patrioty oddanego bezgranicznie sprawie narodowej. - Zapisał się on na trwałe w historii wojskowej Polski i wszedł do panteonu wybitnych polskich wodzów i dowódców. Otacza go do dziś aura niezwykłości i szacunek Polaków. Rok 2007 ogłoszony został uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Generała Władysława Andersa - przypomina Babinetz.
2. Korpus na stałe zapisał się w polskiej historii nie tylko przez swoją bohaterską walkę, ale także przez swoisty klimat kulturowy. To właśnie w nim znalazło swoje miejsce wielu pisarzy, poetów, malarzy i aktorów. To tu powstała znana dziś wszystkim Polakom pieśń "Czerwone maki na Monte Cassino".
Małgorzata Pabis
"Nasz Dziennik" 2007-09-25
Autor: wa