Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Żołnierze będą razem ćwiczyć

Treść

Kwestie współpracy w zakresie kultury, edukacji, ochrony zdrowia i wojskowości, a także gospodarki, zwłaszcza w dziedzinie surowców energetycznych, były głównymi tematami rozmów pomiędzy premierami: Polski - Donaldem Tuskiem, i Izraela - Benjaminem Netanjahu, podjętych podczas I sesji dialogu międzyrządowego Polska - Izrael w Jerozolimie. W wydanym wczoraj po zakończonym spotkaniu oświadczeniu politycy zapewnili także o chęci dalszego rozwijania przyjacielskich stosunków. Tuskowi towarzyszyli podczas dwudniowej wizyty w Izraelu ministrowie: obrony - Bogdan Klich, zdrowia - Ewa Kopacz, edukacji - Katarzyna Hall, oraz spraw zagranicznych - Radosław Sikorski.
- Zadaniem Polski i Izraela jest dodanie nowych wartości do kontaktów młodych Polaków i Izraelczyków, aby nasz kraj nie kojarzył się mieszkańcom państwa żydowskiego tylko z holokaustem - mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej w Jerozolimie premier Donald Tusk. - Temat wymiany młodzieżowej traktujemy obaj (z premierem Benjaminem Netanjahu) jako jeden z priorytetów. Nie możemy obrażać się na rzeczywistość. Jest rzeczą zrozumiałą, że dla wielu pokoleń obywateli Izraela Polska to przede wszystkim tragiczna pamięć holokaustu. Nie możemy się temu dziwić, ale naszym wspólnym zadaniem jest nie korekta tego stanu rzeczy, ale dołożenie kolejnych wartości do wymiany między młodymi Polakami i młodymi Żydami - twierdził Tusk, którego słowa cytuje PAP. Być może premier Tusk nie zauważył, że w wielu obszarach owa "korekta" jest niezbędna, aby zapobiegać kolejnym kłamliwym określeniom typu "polskie obozy zagłady" bądź szerzeniu nieprawdziwych i kłamliwych informacji o rzekomych dziesiątkach tysięcy ofiar wsród Żydów, którzy zginęli z rąk Polaków, o których pisze chociażby w swoich pseudonaukowych książkach Tomasz Gross.
Na zakończenie pierwszego spotkania międzyrządowego ministrowie obrony obu krajów: Bogdan Klich i Ehud Barak, podpisali także deklarację dotyczącą rozwoju współpracy obronnej. W jej ramach Polska i Izrael mają pogłębić kontakty wojskowe m.in. poprzez wspólne ćwiczenia pilotów samolotów F-16. Deklaracja mówi także o utworzeniu grup roboczych w dziedzinie obronności, obrony powietrznej, a także współpracy pomiędzy pionami informatycznymi polskiego i izraelskiego wojska. Dokument zawiera również deklaracje o współpracy w dziedzinie przemysłu obronnego, a także w zakresie szkoleń wojsk specjalnych. Klich i Barak poruszyli ponadto kwestie współdziałania między wojskami specjalnymi i na bieżący rok zaplanowali w sumie osiem projektów współpracy między grupami i jednostkami takich wojsk.
Marta Ziarnik
Nasz Dziennik 2011-02-25

Autor: jc