Znów zatrzęsło Indonezją
Treść
Trzęsienie ziemi o sile 6,2 stopnia w skali Richtera nawiedziło wczoraj nad ranem indonezyjską wyspę Sulawesi (Celebes), powodując panikę wśród mieszkańców. Epicentrum wstrząsów znajdowało się ok. 16 km od miasta Palu (1,5 tys. km na północny wschód od stolicy Indonezji Dżakarty). Na razie nie ma informacji o ofiarach, zaś zniszczenia są niewielkie.
Wstrząsy spowodowały panikę wśród mieszkańców, którzy obawiali się powtórki kataklizmu z 26 grudnia, kiedy to wywołane silnym trzęsieniem ziemi fale tsunami spustoszyły wybrzeża wielu państw położonych nad Oceanem Indyjskim. Według najnowszych bilansów na skutek kataklizmu zginęło ponad 227 tys. osób. Ţywioł dokonał największych spustoszeń na północy i zachodzie indonezyjskiej Sumatry. Wśród najbardziej poszkodowanych państw są też Sri Lanka, Indie i Tajlandia.
Wczoraj premier Tajlandii Thaksin Shinawatra przyrzekł przyspieszenie procesu identyfikacji ciał. Jego oświadczenie ma związek ze skargami niektórych państw europejskich na zbyt powolny proces identyfikacji i przekazania ciał ich obywateli zabitych przez grudniowe tsunami. Jego uderzenie pozbawiło życia setki Niemców, Szwedów, Brytyjczyków i innych obcokrajowców spędzających wakacje na południu Tajlandii. Spośród 5374 osób, których śmierć dotąd potwierdzono, 1790 to Tajowie, a 1789 - obcokrajowcy. W 1795 przypadkach nie udało się ustalić rasy ani narodowości ofiar. W ciągu miesiąca, jaki upłynął od uderzenia tsunami, ustalono tożsamość około 700 Tajów i 200 obcokrajowców.
Tymczasem ministrowie rolnictwa i rybołówstwa krajów Unii Europejskiej omówią w najbliższym czasie propozycję przekazania starych, wycofywanych z eksploatacji małych kutrów rybackich rybakom poszkodowanym przez tsunami. Rzecznik komisarza ds. rybołówstwa i spraw morskich Mireille Thom poinformowała, że sprawa przekazania kutrów jest obecnie analizowana, by ustalić, czy jest to w ogóle potrzebne.
Caritas Polska poinformowała wczoraj, że na konto dla poszkodowanych w tsunami wpłynęło już ponad 7 mln złotych. W miarę potrzeb mają być wysyłane kolejne transporty z pomocą humanitarną. Jednocześnie podano, że Caritas Europa zgromadziła na ten cel już ponad 200 milionów euro. Kwota ta zostanie przeznaczona na budowę i odbudowę domów, szkół i sierocińców. Caritas realizuje też program "Adopcja na odległość", o którym więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej: www.caritas.pl.
Wpłaty przeznaczone na pomoc poszkodowanym w Azji można przekazywać na konto: Caritas Polska, skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa, PKO BP S.A. I/O Centrum w Warszawie, 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, z dopiskiem: "Trzęsienie ziemi w Azji". Akcję pomocy można też wesprzeć, wysyłając SMS o treści ADOPCJA na numer 7174 (1 zł+VAT) oraz dzwoniąc na numer 0300 200 110 (1,05 zł+VAT).
PS, PAP, KAI
Nasz Dziennik" 2002-01-25
Autor: ab