Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Znaleziska z krakowskiego rynku

Treść

W Państwowym Muzeum Archeologicznym jeszcze do 2 kwietnia można oglądać wystawę prezentującą wyniki badań archeologicznych prowadzonych w 2004 r. na Rynku Głównym w Krakowie.
Prace badawcze, którymi kierował Emil Zaitz z Muzeum Archeologicznego w Krakowie, przy wsparciu Dariusza Niemca, skupiły się na zachodniej części Rynku Głównego i obejmowały ścisły nadzór archeologiczny nad odsłanianą powierzchnią rynku oraz badania wykopaliskowe. W trakcie badań odkryto szereg obiektów architektonicznych, m.in. relikty zachodnich i północnych murów gotyckiego i renesansowego ratusza, rozebranego w 1820 r., pozostałości gotyckich kamieniczek, tzw. Syndykówki i Postrzygalni, a także fundamenty renesansowych Kramów Szewskich z XVI w.
Na ekspozycji można zobaczyć 19 plansz ilustrujących odkrycia architektoniczne z terenu Rynku Głównego oraz projekty rekonstrukcji kramów. W gablotach wyeksponowano wybór znalezisk, w tym fragmenty skórzanego obuwia, zabawki dziecięce, liczne kostki do gry, fragmenty figurek, skórzany relikwiarz z gotyckim napisem i ornamentem, dwie srebrne monety z XIV w. (w tym denar Władysława Łokietka), paciorki oraz miedzianą plakietkę z gotyckimi literami alfabetu łacińskiego.
EI

"Nasz Dziennik" 2006-03-17

Autor: ab