Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Znak wiary dla świata

Treść

Około 30 tys. młodych ludzi, w tym blisko 6 tys. z Polski, zgromadzi się na Europejskim Spotkaniu Młodych, które w dniach 28 grudnia 2011 r. - 1 stycznia 2012 r. odbędzie się w Berlinie. Europejskie spotkania są etapami "Pielgrzymki zaufania przez ziemię", którą zainaugurował jeszcze brat Roger, założyciel ekumenicznej Wspólnoty z Taizé.
Dla wielu ludzi na Wschodzie i na Zachodzie Berlin ma znaczenie symboliczne, a wielu z mieszkańców tej europejskiej stolicy nie miało jeszcze prawdziwego kontaktu z wiarą chrześcijańską. - Tegoroczne spotkanie po raz pierwszy odbędzie się Berlinie, tej wielkiej aglomeracji skierowanej ku przyszłości, która jednak pamięta o swojej trudnej przeszłości, przede wszystkim czasie podziału na dwie części. Berlin jest takim symbolem miejsca, w którym potrzeba wiele wysiłku ludzkiego opartego na Ewangelii, aby pokonać różne przeszkody utrudniające współczesnemu człowiekowi znalezienie prawdziwego sensu życia. Berlin jest miastem symbolicznym i cieszymy się, że tylu młodych ludzi odpowiedziało na zaproszenie i przyjedzie do tego miasta, by być tam znakiem nadziei, znakiem wiary - zaznacza w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" brat Marek ze Wspólnoty z Taizé.
Podczas Europejskich Spotkań Młodych chodzi o to, aby młodzi ludzie zebrani razem stawali się dla danego miasta, które ich gości, znakiem żywej wiary, znakiem, że Ewangelia może przemienić nawet najtrudniejsze sytuacje, w których znajdują się dzisiaj ludzie. Według wstępnych danych w Berlinie bracia ze Wspólnoty z Taizé spodziewają się około 30 tys. młodych ludzi, w tym ok. 6 tysięcy uczestników z Polski.
Młodzi podejmują różne inicjatywy, które pomogą im lepiej się przygotować do spotkania w Berlinie. W Polsce działa blisko 180 punktów przygotowań. Z archidiecezji wrocławskiej i diecezji opolskiej pojedzie do Berlina około 500 osób. - Europejskie Spotkanie Młodych pozwala na skondensowanie przeżyć i zobaczenie całego tego ogromu, który oferuje poprzez tydzień spędzony "w wiosce" Wspólnota w Taizé. Bracia dają możliwość odkrycia, przeżycia czegoś głębszego. Uważam, że dwa momenty są najbardziej istotne: modlitwa wokół ikony krzyża, w czasie której celebrujemy ukrzyżowanego i zabitego Chrystusa, a także modlitwa z przekazaniem światła paschalnego, w której celebrujemy zmartwychwstałego Jezusa - podkreśla Anna Dudkiewicz, koordynująca w archidiecezji wrocławskiej i diecezji opolskiej przygotowania oraz wyjazd do Berlina.
Co przyciąga młodych do spotkań organizowanych przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé? Jak podkreślają sami zainteresowani, jest to czas głębszych przemyśleń, refleksji, wyciszenia. To też czas spotkania z Bogiem poprzez spotkanie z drugim człowiekiem, modlitwę i ciszę. Ważny jest również moment doświadczenia powszechności Kościoła, ale również wspólnoty ekumenicznej, na spotkaniach gromadzą się bowiem przedstawiciele wszystkich wyznań chrześcijańskich. - Myślę, że tym, co przyciąga młodych, jest panująca tam atmosfera i poczucie wspólnoty. Niezależnie od miejsca, w którym się ono odbywa, duch pozostaje ten sam. Doświadczenie wiary w tych okolicznościach jest wyjątkowe i silne - podkreśla Robert Weber prowadzący w archidiecezji wrocławskiej jeden z punktów przygotowań do spotkania w Berlinie.
- Spotkania europejskie są etapami "Pielgrzymki zaufania przez ziemię", zainaugurował ją brat Roger wiele lat temu, chcąc zaprosić młodych ludzi do wspólnego szukania, jak autentycznie przeżywać chrześcijaństwo w codziennych warunkach życia - przypomina brat Marek. Tegoroczne berlińskie spotkanie będzie już 34. etapem "Pielgrzymki zaufania przez ziemię".
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik Czwartek, 15 grudnia 2011, Nr 291 (4222)

Autor: jc