Znak Orła na wystawie
Treść
W holu głównym Senatu RP została wczoraj otwarta wystawa "Znak Orła Białego na archiwalnych kartach pocztowych". Kolekcja, której twórcą był Kazimierz Owczarski z Warszawy, przechowywana jest w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Szczególną wartość prezentowanych kart pocztowych wydanych na przełomie XIX i XX w. stanowi bogata tematyka skupiona wokół motywu Orła Białego.
Pasja kolekcjonerska Kazimierza Ow czarskiego zachowała dla kolejnych pokoleń zapomniane już walory filatelistyczne, które są nierozerwalnie związane z dziejami i kulturą Polski, a także stanowią odzwierciedlenie minionych wydarzeń. W niewielkiej formie graficznej, jaką są karty pocztowe, zobrazowane zostały najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. Karty pocztowe stanowiły dla Polaków zarówno z kraju, jak i z zagranicy ideowy wyraz treści patriotycznych. Kazimierz Owczarski bardzo skrupulatnie przez kilkadziesiąt lat gromadził zbiory dotyczące naszego godła narodowego. Jego wolą było, aby po jego śmierci zostały one udostępnione muzeum. Anna Owczarska, wdowa po zmarłym w 2001 roku Kazimierzu Owczarskim, przekazała więc te znakomite zbiory właśnie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku. - Ta kolekcja, której tylko fragment prezentujemy, jest znacznie większa. Składa się ona z 1986 eksponatów, z czego ponad 1300 to archiwalne karty pocztowe - mówiła Aniela Wawrzyk, kustosz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Cała kolekcja zawiera też m.in. orzełki wojskowe, proporce czy sztandary, na których widnieje właśnie motyw orła. Do kolekcji należy także srebrna biżuteria patriotyczna.
Orzeł Biały stał się herbem Polski w 1295 roku z chwilą koronacji Przemysła II na króla. Wówczas po raz pierwszy znalazł się na pieczęci majestatycznej Królestwa Polskiego. Później wizerunek towarzyszył przez wieki Królestwu Polskiemu i Polsce.
Ekspozycja powstała z inspiracji Poczty Polskiej przy współpracy Senatu RP. Wystawa prezentowana będzie w holu głównym Senatu RP do
16 września br.
Agnieszka Niewęgłowska
"Nasz Dziennik" 2005-08-11
Autor: ab