Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zmiany w oświacie

Treść

Zapobieganie przestępczości, resocjalizacja dzieci i młodzieży - to niektóre priorytety prac sejmowej komisji edukacji i nauki w najbliższych miesiącach. Posłowie chcą też zająć się fundamentalnymi dla edukacji ustawami o systemie oświaty i Kartą Nauczyciela.

Jeszcze w styczniu odbędzie się posiedzenie komisji, na którym zostanie rozpatrzona informacja Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli przebiegu realizacji centralnych zakupów sprzętu komputerowego dla szkół i placówek oświatowych. Ta sprawa od dawna budzi spore emocje, także wśród przedsiębiorców, a NIK negatywnie ją ocenia. Komisja chce także zająć się wkrótce założeniami dotyczącymi reformy szkolnictwa zawodowego, aby dostosować je do zmian wynikających z restrukturyzacji gospodarki i potrzeb rynku pracy. Posłowie będą też oceniać funkcjonowanie systemu egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.
Na posiedzenie komisji trafią ponadto do pierwszego czytania projekty nowelizacji ustawy o systemie oświaty, a także Karta Nauczyciela oraz podjęta zostanie problematyka reformy szkolnictwa wojskowego. Sporo czasu posłowie chcą także przeznaczyć na rozmowy o sytuacji kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych. Ich funkcjonowanie także wymaga zmian.
Zapewne jednak najwięcej dyskusji wywoła sprawa zapobiegania przestępczości, a także system resocjalizacji dzieci i młodzieży. Ma to związek choćby z przygotowywanym w resorcie edukacji programem "Zero tolerancji", który wzbudza wiele emocji także wśród parlamentarzystów.
JaS
"Nasz Dziennik" 2007-01-13

Autor: wa