Zmiany w niemieckich przepisach prawnych. Bezrobotni pod ścisłym nadzorem .
Treść
Od wczoraj niemieccy bezrobotni mają mniejsze możliwości odmowy podjęcia pracy zaproponowanej przez urzędy zatrudnienia. Przepisy, które weszły właśnie w życie, dają urzędnikom większe możliwości nakładania sankcji na bezrobotnych zakwalifikowanych jako uporczywie uchylający się od pracy.
Wczoraj w Niemczech weszły w życie nowe przepisy dotyczące m.in. bezrobotnych, stawek podatkowych, kodeksu wykroczeń, zasad otrzymywania pomocy socjalnej. Generalnie przyznają one dodatkowe uprawnienia urzędnikom.
Najważniejszą zmianą jest zaostrzenie przepisów dotyczących osób przez dłuższy czas pobierających zasiłek dla bezrobotnych. Od wczoraj osoby takie będą musiały liczyć się z dużo bardziej szczegółową kontrolą. Poza tym jeżeli bezrobotny trzykrotnie odmówi podjęcia proponowanej mu pracy - i to niekoniecznie w swoim zawodzie, jak było do tej pory - to urzędnik będzie mógł mu obniżyć, a nawet odebrać świadczenie.
Pracownicy urzędów pracy uzyskują dodatkowe uprawnienia kontrolne i w razie podejrzeń o nadużycia w kwestii wyłudzania zasiłków będą mogli korzystać z pomocy innych urzędów (MSW, banki, telekomunikacja itd.). Od 1 sierpnia wszyscy długoterminowi bezrobotni, którzy otrzymują zasiłki, mają obowiązek być osiągalni w dni robocze. Mają prawo do trzytygodniowego urlopu w roku, który muszą zgłosić w odpowiednim urzędzie zatrudnienia.
Według nowych regulacji prawnych od wczoraj nie obowiązują też ulgi podatkowe na olej napędowy z dodatkiem biokomponentów. Na stacjach benzynowych jest on droższy o mniej więcej 9 centów na litrze. Podatek ten będzie systematycznie rósł do 2012 r., kiedy wyniesie aż 45 centów na każdym litrze paliwa.
Dla cudzoziemców udających się do Niemiec ważną informacją jest to, że od wczoraj wzrosły w tym kraju mandaty karne za wiele wykroczeń drogowych.
Waldemar Maszewski, Hamburg
"Nasz Dziennik" 2006-08-02
Autor: wa