Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zmiana rządu w Wielkiej Brytanii

Treść

Partia Pracy z ogromną przewagą wygrywa wybory do brytyjskiej Izby Gmin. Lider ugrupowania otrzyma dziś od króla Karola III misję utworzenia rządu.

Rządząca od 14 lat Partia Konserwatywna na czele z Rishim Sunakiem przegrała czwartkowe wybory w Wielkiej Brytanii. Według sondażu exit poll, uzyskała 131 mandatów  w liczącej 650 miejsc niższej izbie parlamentu. To prawie 3 razy mniej niż w 2019 roku. Premier rozpisał wybory na lipiec, licząc na poparcie po ostatnich wynikach gospodarczych. Jednak już od samego początku prognozy nie były dla niego optymistyczne. Przedwyborcze sondaże pokazywały spadek poparcia dla jego ugrupowania. Premier uda się dziś do Pałacu Buckingham, aby formalnie na ręce króla złożyć rezygnację ze stanowiska.

– Dziś władza przejdzie z rąk do rąk w sposób pokojowy i uporządkowany, przy dobrej woli ze wszystkich stron – powiedział Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii.

Wybory wygrała będąca dotąd w opozycji Partia Pracy. Zdobyła ponad 400 mandatów. Premierem zostanie prawdopodobnie lider Partii Pracy. Wynik, jaki uzyskało ugrupowanie, czyni go najpotężniejszym brytyjskim przywódcą od czasów Tony’ego Blaira. Pozwoli mu w pełni kontrolować parlament.

– Nie obiecuję, że to będzie łatwe. Zmiana kraju to nie jest jak naciśnięcie przełącznika – podkreślił Keir Starmer, lider Patii Pracy.

W swojej ósmej próbie do Izby Gmin wybrany został Nigel Farage, lider partii Reform, a wcześniej zwolennik opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej.

– Uwierzcie mi ludzie, to dopiero pierwszy krok w kierunku czegoś, co was wszystkich oszołomi – ocenił Nigel Farage, lider Partii Reform.

Parafia Reform, według sondażu exit poll, zdobyła 13 mandatów. 61 mieli uzyskać Liberalni Demokraci. Spadło poparcie dla Szkockiej Partii Narodowej. Uzyskała 10 z 57 przypadających Szkocji miejsc. Uprawnionych do głosowania było ponad 46 milionów Brytyjczyków.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 5 lipca 2024

Autor: dj