Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zmiana programu

Treść

W związku z tragicznymi wydarzeniami w Katowicach Filharmonia Krakowska zmieniła planowany wcześniej program koncertów symfonicznych, które odbędą się w piątek, 3 lutego, o godz. 19.00, i w sobotę, 4 lutego, o godz. 18.00.
Podczas koncertu w stonowanej części pierwszej zabrzmią: Adagio na smyczki Samuela Barbera - kompozycja sięgająca do konwencji barokowego adagia, wzbogaconego pierwiastkami o neoromantycznej proweniencji, umiejętnie łącząca emocjonalizm melodyki z konstrukcyjną dyscypliną typową dla muzyki minionych epok, oraz "I Koncert skrzypcowy g-moll" Maxa Brucha op. 26, ceniony zarówno przez wykonawców, jak i słuchaczy z uwagi na bardzo "skrzypcową" partię solową i chwytliwą, niebanalną melodykę.
W drugiej części koncertu zabrzmią: suita z opery "Złoty kogucik" N. Rimskiego-Korsakowa, urzekająca wyrafinowaną, migotliwą instrumentacją, a także "Kaprys włoski" P. Czajkowskiego, w którym kompozytor - operujący świetnie techniką wariacyjną i instrumentacyjną - połączył tematy włoskich melodii ludowych w rodzaj barwnego potpourri.
Dyrygentem koncertów będzie Tomasz Bugaj, który - choć nie jest już dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej - podtrzymuje z nią kontakty korzystne dla obu stron. Jako solista wystąpi wybitnie utalentowany Jakub Jakowicz. Urodzony w 1981 roku skrzypek od czasu swojego muzycznego debiutu z Filharmonią Monachijską w 2001 roku otrzymał szereg zaproszeń do koncertów z renomowanymi orkiestrami naszego kontynentu. Występy w znakomitych centrach muzycznych dają mu szansę spotkania z dyrygentami, takimi jak: Krzysztof Penderecki, Pinchas Steinberg, Rafael Frübeck de Burgos, Jan Krenz, Michail Jurovsky, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Agnieszka Duczmal, Marek Pijarowski, Tomasz Bugaj, Heinz Wallberg, Tadeusz Strugała, Jerzy Swoboda, Wojciech Michniewski, Marcin Nałęcz-Niesiołowski czy Mirosław Jacek Błaszczyk.
Młody wirtuoz kontynuuje rodzinne tradycje muzyczne. Gry na skrzypcach uczy się w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie u swojego ojca - prof. Krzysztofa Jakowicza, wybitnego skrzypka i pedagoga o międzynarodowej renomie. Był także uczniem prof. Tadeusza Wrońskiego, jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej, który w uznaniu talentu Jakuba podarował mu włoski instrument.
Muzyk ma w swoim dorobku 4 płyty kompaktowe.
EI

"Nasz Dziennik" 2006-02-01

Autor: ab