Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zmiana Konstytucji dla deregulacji

Treść

Deregulacja zawodów w Polsce wymaga ponadpartyjnego porozumienia - uważają politycy Prawa i Sprawiedliwości - niezbędnego do zmiany Konstytucji. PiS postuluje skreślenie artykułu 17 Konstytucji wpływającego na reglamentację dostępu do zawodów oraz powołanie w Sejmie nadzwyczajnej komisji do spraw deregulacji.

Zapowiedziane na początku marca przez ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina deregulowanie dostępu do zawodów to działania ograniczone - ocenił wczoraj prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - W gruncie rzeczy niedające perspektywy tej radykalnej zmiany, która jest potrzebna. Dlatego podjęliśmy się pracy nad tym, aby takiej radykalnej zmiany dokonać - dodał Kaczyński. PiS proponuje ponadpartyjne porozumienie w sprawie zmiany Konstytucji, które dla zmiany Ustawy Zasadniczej jest niezbędne. W projekcie zmiany Konstytucji proponuje wykreślenie artykułu 17 dotyczącego samorządów zawodowych. W uzasadnieniu tej zmiany czytamy, iż jej celem jest wyeliminowanie wpływu korporacji zawodowych na dostęp do danego zawodu osób, które pragną go wykonywać, czyli potencjalnych konkurentów dotychczasowych członków korporacji. Prezes PiS zaznaczył, iż obecnie próbując wprowadzić przepisy dotyczące deregulacji, można się narazić na zarzut niekonstytucyjności takich rozwiązań właśnie w związku z art. 17.
Poseł Andrzej Duda (PiS) zaznaczył, iż art. 17 Konstytucji mógłby zostać całkowicie zlikwidowany bądź zmodyfikowany tak, aby zmiany zgłaszane przez ministra Gowina "były rzeczywiste". Prawo i Sprawiedliwość postuluje również powołanie w Sejmie nadzwyczajnej komisji do spraw deregulacji. Politycy PiS uważają, że jeśli projekty zmian w przepisach dotyczących dostępności do zawodów trafią do różnych sejmowych komisji branżowych, mogą w nich utknąć.
Kaczyński podkreślił, iż powinny pozostać pewne ograniczenia w dostępie do zawodów w dziedzinach, gdzie chodzi o zdrowie i życie obywateli, np. w ochronie zdrowia, a także w budownictwie i projektowaniu. - Tam muszą być weryfikowane umiejętności, a nie mogą być weryfikowane wyłącznie przez rynek - dodał prezes PiS. Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało również ponowienie skargi do Trybunału Konstytucyjnego, którą skierował rzecznik praw obywatelskich śp. Janusz Kochanowski w sprawie nadmiernego reglamentowania przynależności do organizacji zawodowych, wycofanej przez obecnego RPO. PiS postuluje deregulację dostępu do 200 zawodów. Minister Gowin zapowiadał na początku marca transzę pierwszych 49 zawodów z 380, których deregulacja będzie dotyczyć.
Powołując się na "źródła rządowe", Polska Agencja Prasowa poinformowała wieczorem, że premier Donald Tusk zaprosił Jarosława Kaczyńskiego na rozmowę w sprawie deregulacji zawodów. "Szanowny Panie Prezesie, chciałbym wyrazić satysfakcję, że największa partia opozycyjna chce włączyć się do pracy przy deregulacji zawodów. Z zadowoleniem stwierdzam, że lista zaproponowana dziś przez Prawo i Sprawiedliwość zawiera ponad 200 profesji. Liczba ta jest zbieżna z propozycją przedstawioną przez ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina" - napisał szef rządu. Czy do spotkania dojdzie, pozostaje sprawą otwartą.

Artur Kowalski

Nasz Dziennik Środa, 14 marca 2012, Nr 62 (4297)

Autor: au