Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zmarła m. Andrzeja Górska USJK

Treść

W 91. roku życia i 70. roku powołania zakonnego zmarła m. Andrzeja (Maria Stefania) Górska od Eucharystycznego Serca Jezusa. W latach 1964-1983 była przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, a od 1978 do 1981 r. przewodniczącą Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Zasłużona w pracy pedagogicznej i wychowawczej w czasach okupacji hitlerowskiej i w okresie powojennym. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek w Warszawie.

Świętej pamięci m. Andrzeja Górska była osobą zasłużoną w pracy pedagogicznej i wychowawczej w czasach okupacji hitlerowskiej i w okresie powojennym. Za udział Sióstr Urszulanek SJK w ratowaniu podczas wojny dzieci żydowskich wyprowadzonych z getta została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Pochodziła z Łodzi, gdzie urodziła się w 1917 roku. W 1938 roku została przyjęta przez św. Urszulę Ledóchowską do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego i posłana na Kresy Wschodnie. Po wybuchu II wojny światowej przedostała się z Polesia do Warszawy, do Szarego Domu Urszulanek SJK na Wiślanej, ściśle związanego z różnymi działaniami ruchu oporu (tam m.in. mieścił się lokal sztabowy Wojskowej Służby Kobiet Komendy Głównej Armii Krajowej). Po odbyciu nowicjatu złożyła w 1941 roku śluby zakonne i podjęła pracę jako kierowniczka kuchni Rady Głównej Opiekuńczej, sekretarka i nauczycielka biologii w tajnym Liceum Pedagogicznym Sióstr Urszulanek SJK w Warszawie oraz na tajnych kompletach gimnazjalnych.
W 1964 roku wybrana została na przełożoną generalną zgromadzenia i funkcję tę pełniła przez trzy kadencje (do 1983 roku), realizując zalecaną przez Sobór Watykański II odnowę życia zakonnego. Uczestniczyła aktywnie w pracach o charakterze międzyzakonnym: od 1966 roku była członkinią Konsulty Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, od 1978 - przewodniczącą Konsulty. W 1967 roku została mianowana przez Papieża Pawła VI konsultorką regionalną Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG) w Rzymie. Była członkinią Komisji Episkopatu Polski ds. Emigracji i Komisji do Realizacji Uchwał Soboru Watykańskiego II. Zaangażowała się w przygotowania do beatyfikacji (1983), a następnie kanonizacji (2003) Urszuli Ledóchowskiej, założycielki zgromadzenia. Pozostanie znana jako autorka bądź redaktorka licznych publikacji dotyczących życia św. Urszuli oraz historii i działalności urszulanek szarych.
Jak nas poinformowała s. Małgorzata Krupecka USJK, Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w czwartek, 20 grudnia br., o godz. 11.30 w warszawskim kościele parafialnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus (ul. Tamka 4a). Przewodniczył jej będzie nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Józef Kowalczyk. Po Eucharystii nastąpi odprowadzenie ciała do grobowca Sióstr Urszulanek SJK na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. - Zamiast kwiatów będzie możliwość złożenia ofiary przeznaczonej na pomoc potrzebującym - informuje s. Małgorzata.
AKJ
"Nasz Dziennik" 2007-12-18

Autor: wa