Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zmarł Zbigniew Zapasiewicz

Treść

Zbigniew Zapasiewicz nie żyje. Zmarł we wtorek w Warszawie w wieku 75 lat. Należał do najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Przez ostatnie lata związany był z Teatrem Powszechnym.
Zbigniew Zapasiewicz urodził się 13 września 1934 r. w Warszawie. Kształcił się na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej. Po roku studiów zdecydował się na warszawską PWST, którą ukończył w 1956 roku. W tym samym roku zadebiutował jako aktor na scenie Teatru Młodej Warszawy w roli Galois w "Ostatniej nocy" Zdzisława Skowrońskiego, w reżyserii Stanisława Bugajskiego.


Swoją karierę filmową Zbigniew Zapasiewicz rozpoczął w 1963 r. rolą księdza w "Wianie" Jana Łomnickiego. Znamy go też m.in. z roli Jana II Kazimierza w "Mazepie" Gustawa Holoubka (1975) według Juliusza Słowackiego.
Zagrał również m.in. w "Pannach z Wilka" Andrzeja Wajdy (1979), "Matce Królów" (1982) i "Barytonie" (1984) Janusza Zaorskiego, "Idolu" Feliksa Falka (1984), "Krótkim filmie o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego (1988) oraz serialu "Mistrz i Małgorzata" Macieja Wojtyszki (1988).
W dorobku aktora jest wiele ról w Teatrze Telewizji, w którym w 2005 zagrał m.in. w: "Horsztyńskim" Juliusza Słowackiego w reżyserii Jerzego Kreczmara (1966), "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza w reż. Adama Hanuszkiewicza (1970), "Wiśniowym sadzie" Antoniego Czechowa w reż. Macieja Prusa (1972), "Hamlecie" Williama Szekspira w reż. Gustawa Holoubka (1974), "Trzech siostrach" Antoniego Czechowa w reż. Aleksandra Bardiniego (1974), "Kordianie" Juliusza Słowackiego w reż. Gustawa Holoubka (1980), "Burzy" Williama Szekspira w reż. Laco Adamika (1991) i wielu innych.
Zbigniew Zapasiewicz także reżyserował sztuki dla Teatru Telewizji. Urzeczony twórczością Zbigniewa Herberta zrealizował np. spektakle "Pan Cogito" (1981) i "Powrót Pana Cogito" (1992). Tą twórczością Zapasiewicz fascynował się od lat. Herbert powiedział kiedyś o nim: "Nie lubię, jak Zapasiewicz czyta moje wiersze, ponieważ mam wtedy wrażenie, że to on je napisał".
Kariera teatralna Zbigniewa Zapasiewicza w Warszawie wiązała się z występami na scenach teatrów: Dramatycznego, Współczesnego i Powszechnego. W latach 1987-1990 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Dramatycznego w Warszawie.
Reżyser Przemysław Basiński, twórca cyklu "Verba Sacra - Modlitwy Katedr Polskich", uczeń Zapasiewicza, mówił o artyście, iż jego wielkością jako aktora było to, że z tekstu klasycznego potrafił wydobyć rzeczy aktualne. Aktor recytował 9 lat temu w poznańskiej bazylice archikatedralnej fragmenty "Kazań sejmowych" ks. Piotra Skargi. "Zapasiewicz dokonał takiej interpretacji, jakby to był tekst adresowany do nas - do naszych polityków i naszego społeczeństwa" - wspomina Basiński. "Kazania sejmowe" w recytacji Zbigniewa Zapasiewicza zostaną wydane na początku przyszłego roku na płycie CD-Audio w ramach ukazującej się od kilku miesięcy "Złotej Kolekcji Verba Sacra".
MJ, PAP, KAI
"Nasz Dziennik" 2009-07-16

Autor: wa