Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zmarł major Ruman

Treść

Wczoraj w warszawskiej katedrze Wojska Polskiego odbyła się uroczysta Msza św. za spokój duszy mjr. Tadeusza Rumana, lotnika 1586 eskadry do zadań specjalnych RAF, uczestnika lotów nad Warszawą w czasie Powstania Warszawskiego, wielokrotnie odznaczonego najwyższymi orderami za liczne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej. Za spokój duszy majora modlili się przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, oddziałów Sił Powietrznych, kombatanci i rodzina.

Major Tadeusz Ruman zmarł 16 maja br. w Warszawie. Pogrzeb lotnika odbędzie się w czerwcu w Blackpool (Wielka Brytania), gdzie na tamtejszym cmentarzu lotników polskich spocznie ciało. - Stryj pozostawił tam liczną rodzinę, która będzie chciała go odwiedzać. Ale na pewno po kilku latach ciało wróci do kraju, na warszawskie Powązki, a w kwaterze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie zostanie wmurowana tablica pamiątkowa - przekonuje Jan Ruman, bratanek majora.
Major Ruman urodził się 2 listopada 1919 r. w Kołomyi. Po agresji Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 r. został zwerbowany do organizacji podziemnej jako kurier pomiędzy strefami okupacyjnymi sowiecką i niemiecką.
Aresztowany przez Sowietów we Lwowie, przebywał w obozie w Starobielsku z wyrokiem 15 lat ciężkich robót. Przez Persję i Indie dotarł do Wielkiej Brytanii, gdzie najpierw służył w dywizjonie 305, w którym odbył siedemnaście lotów operacyjnych nad Niemcy, następnie w 1944 został przeniesiony do eskadry 1586, eskadry do Zadań Specjalnych w Brindisi (Włochy), która zaopatrywała w broń i amunicję organizacje podziemne różnych krajów Europy. Tadeusz Ruman jako lotnik był nad Polską 19 razy. Przed Powstaniem Warszawskim dokonał 11 zrzutów broni i amunicji w lasach koło Lublina i w Puszczy Kampinoskiej. Był też osiem razy nad walczącą Warszawą. Loty trwały długo, zwłaszcza te z Brindisi nad Warszawę (ponad 10 godzin). Pierwszy nocny lot Tadeusza Rumana nad powstańczą Warszawę przypadł na 4 sierpnia 1944 roku.
Ogółem odbył 71 lotów bojowych, najwięcej spośród wszystkich lotników. Po wojnie Ruman pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie po zdemobilizowaniu pozostał w Air Ministry (R.A.F.), zatrudniony jako "Civil Servant". Od marca 1980 r. był prezesem klubu Stowarzyszenia Lotników Polskich w Blackpool. Major Ruman organizował też i przywoził pomoc "Solidarności", a następnie jej internowanym i uwięzionym działaczom. W 1983 r. komunistyczne władze uniemożliwiały mu przyjazdy do Polski, nawet na rocznicę Powstania Warszawskiego lub w celu upamiętnienia poległych kolegów lotników. Po wielokrotnych interwencjach polityków brytyjskich zakaz wydania wizy do Polski uchylono dopiero w 1988 roku. Wtedy też Tadeusz Ruman przybył do kraju z delegacją premier Margaret Thatcher. Odtąd co roku przyjeżdżał na rocznicę Powstania Warszawskiego. Był wielkim orędownikiem idei budowy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Za liczne zasługi dla Polski mjr Tadeusz Ruman został odznaczony m.in. orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Powstańców Warszawy oraz Krzyżem Armii Krajowej.
Anna Ambroziak
"Nasz Dziennik" 2009-05-23

Autor: wa