Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zmagania wielkich armii

Treść

Obóz wojsk napoleońskich oraz zmagania bitewne armii cesarskiej z wojskami carskimi dziś i jutro będzie można zobaczyć w Pułtusku. Prezentacji widowiska historycznego zatytułowanego "Na pamiątkę bitwy pod Pułtuskiem 1806 roku" towarzyszyć będą stoiska, na których zostaną zaprezentowane techniki artystyczne i rzemieślnicze od wczesnego średniowiecza aż po współczesną twórczość ludową.
Spotkanie rozpocznie się dziś o godz. 11.00 uroczystym otwarciem obozu wojskowego oraz stoisk artystów i rzemieślników. Po całodziennej prezentacji o godz. 18.00 odbędzie się inscenizacja zdobywania pułtuskiego zamku. Jutro, podobnie jak dziś, od godz. 11.00 będzie można oglądać obóz wojskowy, w tym pokazy musztry i strzelania oraz występy kawalerii. Natomiast inscenizacja batalii historycznej z 1806 r. odbędzie się o godz. 15.00.
Imprezę zorganizowały władze wojewódzkie i miejskie, a także Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich Oddział w Warszawie, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Stowarzyszenie Historyczno-Mundurowe, Pułk Piechoty Legii Nadwiślańskiej i Lansjerów Nadwiślańskich oraz Zespół Szkół nr 4 z klasami sportowymi w Pułtusku.
Bitwa pod Pułtuskiem rozgorzała 26 grudnia 1806 r. pomiędzy Wielką Armią Cesarza Francuzów Napoleona I a wojskami rosyjskimi pod wodzą gen. Leontija Bennigsena. Aleksander Kociszewski w książce pt. "Bitwa pod Pułtuskiem" pisze: "Bennigsen ugrupował swe wojska tyłem do miasta, opierając się lewym skrzydłem o rzekę i most, prawym o las koło Moszyna. (...) Na odcinku ok.
5 km zgrupowano 47 tys. ludzi i 194 działa. Francuski marszałek Lannes mógł przeciwstawić Rosjanom blisko 26 tys. ludzi. Natomiast z 55 dział tylko niewielką część zdołano doprowadzić do Pułtuska, reszta ugrzęzła w drodze". Armie zmagały się w krwawych walkach przez blisko 10 godzin i chociaż wojska rosyjskie w końcu się wycofały, a Francuzi zajęli Pułtusk, bitwa ta należała do nierozstrzygniętych. Ponieważ jednak zamykała ona kampanię roku 1806, ze względu na znaczenie dla cesarza Napoleona została upamiętniona na Łuku Triumfalnym w Paryżu.
EI

"Nasz Dziennik" 2005-07-08

Autor: ab