Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zmagania o hegemonię

Treść

Rosja, Chiny i Stany Zjednoczone prowadzą bezpardonową walkę o dominację nad państwami Azji Centralnej oraz regionem Morza Kaspijskiego i Kaukazu. Obszary te mają dla tych państw ogromne znaczenie strategiczne m.in. dlatego, że obfitują w surowce energetyczne.
Na Dalekim Wschodzie kończą się manewry z udziałem wojsk z Rosji i Chin pod kryptonimem "Misja Pokoju". Z kolei w obwodzie astrachańskim od wtorku trwają manewry mające poprawić skuteczność zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej, natomiast w kazachskim porcie Aktau nad Morzem Kaspijskim dobiegły końca ćwiczenia antyterrorystyczne z udziałem służb specjalnych z Kazachstanu, Rosji i Ukrainy pod kryptonimem "Kaspij-Antyterror". Równocześnie Turkmenia i USA w porcie nad Morzem Kaspijskim Turkmenbaszi rozpoczęły wdrażanie programu ds. zapewnienia bezpieczeństwa wojskowego. "W najbliższym czasie USA zamierzają realizować program: Inicjatywa ds. Ochrony Regionu Kaspijskiego, z udziałem Kazachstanu i Azerbejdżanu. W jego ramach planuje się utworzenie w obu tych krajach amerykańskich centrali wyspecjalizowanych do przeprowadzania tajnych operacji" - czytamy we wtorkowym wydaniu "Niezawisimoj Gaziety". W związku z tą inicjatywą ma być także utworzony specjalny oddział sił USA, Straż Kaspijska, która będzie strzec naftociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan.
Komentator gazety przypomina, że Stany Zjednoczone, korzystając ze słabości Rosji w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i na początku obecnego, wzmocniły swoje wpływy w Azji Środkowej i w ślad za tym zamierzają obecnie to samo uczynić na Kaukazie. "Umożliwi to USA kontrolowanie złóż ropy naftowej w basenie Morza Kaspijskiego oraz tras transportu surowców węglowodorowych" - podkreśla "Niezawisimaja Gazieta".
Procesy te doprowadziły do wzrostu znaczenia marynarki wojennej oraz lotnictwa. Między innymi dlatego Rosja i Chiny zorganizowały ostatnie manewry z udziałem rosyjskiej floty północnej oraz lotnictwa strategicznego. Liczne w ostatnim czasie manewry wojskowe organizowane przez Rosję, Chiny oraz inne kraje azjatyckie są właśnie próbą uniemożliwienia USA przejęcia kontroli nad obszarem od Chin po Kaukaz. Pekin i Moskwa próbują stworzyć w regionie Morza Kaspijskiego przeciwwagę dla stacjonujących w Afganistanie i sąsiednich państwach Azji Centralnej wojsk USA. Jest to próba utworzenia łuku od Morza Kaspijskiego po łańcuchy górskie Pamiru, Hindukuszu i Himalajów, zgodnie z kierunkiem dostaw surowców energetycznych do Chin i Indii (w kierunku wschodnim) oraz do USA (w kierunku zachodnim). "Właśnie dlatego odbywa się forsowna militaryzacja regionu, w którym USA dążą do izolacji Iranu oraz odsunięcia Rosji od strategicznie ważnego dla niej Kaukazu, aby zawładnąć pobliskimi polami naftowymi" - pisze rosyjski dziennik. Takiego scenariusza panicznie boi się Rosja, która z roku na rok wydatnie zwiększa swój budżet obronny.
Wiesław Sarosiek

"Nasz Dziennik" 2005-08-25

Autor: ab