Złoto dla Litwinów

Złoty medal rozgrywanych w Sztokholmie mistrzostw Europy koszykarzy zdobyli reprezentanci Litwy, pokonując w finale drużynę Hiszpanii 93:84 (40:31). Trzecie miejsce zajęli Włosi po zwycięstwie nad Francuzami 69:67 (24:13, 15:14, 14:20, 16:20).
Faworyzowani Litwini nie mieli problemów z pokonaniem Hiszpanów. Właściwie tylko pierwsze dwie kwarty były dość wyrównane, choć nasi nadbałtyccy sąsiedzi utrzymywali kilkupunktową przewagę. Drużyna Hiszpanii nie mogła sobie poradzić z obroną strefową przeciwników. Jednak nie tylko defensywa była silną stroną posiadającej wyrównany skład reprezentacji Litwy.
Po 20 minutach Litwini prowadzili 40:31. W trzeciej kwarcie ta przewaga wzrosła do 15 punktów (60:45) w 28. minucie, a w czwartej kwarcie przekroczyła 20 punktów. Po serii akcji Arvydasa Macijauskasa koszykarze Litwy prowadzili w 34. minucie spotkania 78:57. Kilkanaście sekund później sytuacja uległa jednak zmianie. W odstępie kilkunastu sekund za pięć przewinień parkiet musieli opuścić kolejno podstawowi gracze drużyny: Songaila, Macijauskas, Stombergas i Mindaugas Żukauskas. Hiszpanie odrobili szybko straty, zmniejszając prowadzenie rywali do 10 punktów. Indywidualne akcje Pau'a Gasola nie były jednak w stanie zmienić przebiegu rywalizacji, bo mimo osłabienia zespół Litwy prezentował się lepiej niż rywale.
Pierwsze trzy drużyny ME - Litwa, Hiszpania, Włochy - zagrają w przyszłym roku w turnieju olimpijskim w Grecji. W Atenach Europę będą reprezentować także Serbia i Czarnogóra (aktualny mistrz świata) oraz Grecja (gospodarz igrzysk).