Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Złe wykorzystywanie medycyny

Treść

Zagrożenia płynące dla człowieka z postępu w medycynie i jej komercjalizacja były tematem wykładu prof. Anny Tylki-Szymańskiej wygłoszonego w Instytucie Studiów nad Rodziną w Łomiankach k. Warszawy.
W wykładzie pt. "Nowe wyzwania współczesnej medycyny a zdrowie i bezpieczeństwo człowieka" prof. Anna Tylki-Szymańska stwierdziła, że postęp w medycynie przyniósł wiele dobrego, ale również pojawiły się pewne zagrożenia z nim związane. Z kolei komercjalizacja zmieniła relację lekarz - pacjent w transakcję kupna-sprzedaży ze szkodą dla etosu medyka i jego pracy postrzeganej dawniej jako służba i powołanie.
Prelegentka zwróciła uwagę, że wzrost kosztów leczenia stanowi ograniczenie dostępu do usług medycznych, w związku z czym ulec może zachwianiu bezpieczeństwo człowieka, którego nie będzie stać na świadczenia lekarskie. W przeciwieństwie do USA, gdzie za leczenie płaci się bezpośrednio, w Europie nie akceptuje się takiej praktyki. Zdaniem prof. Szymańskiej, europejska wizja usług medycznych jest bardziej zbliżona do dobra publicznego. Jest przejawem troski społeczeństwa o poszczególnych jego członków, którzy potrzebują pomocy medycznej.
Inne zagrożenia wynikające z postępu w medycynie to poznanie struktury ludzkiego genomu, które może zostać wykorzystane do szeroko pojętej dyskryminacji, np. poprzez selekcję na określone stanowiska czy też eksterminację dzieci z wadami genetycznymi. Duży postęp zanotowano również w przemyśle farmaceutycznym. Koncerny nieustannie zalewają rynek leków nowymi specyfikami, jednak niekiedy zysk producenta koliduje ze zdrowiem pacjenta.
Profesor Szymańska wskazała, że pole do nadużyć pojawia się w dziedzinie transplantologii, z uwagi na to, że popyt na organy przewyższa podaż. W krajach europejskich w przypadku pobierania narządów ze zwłok realizowana jest zasada domniemanej zgody. Dzieje się tak pomimo wezwania zawartego w karcie watykańskiej, aby dawca lub jego rodzina wyrazili wcześniej zgodę na pobranie organów z jego ciała.
Inne problemy wynikają z szeroko stosowanego zapłodnienia in vitro, w wyniku czego powstaje nawet kilkanaście istnień ludzkich. Potem są one często wykorzystywane do różnych eksperymentów.
Zenon Baranowski

"Nasz Dziennik" 2005-03-21

Autor: ab