Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Źle oceniamy nasze lokalne władze

Treść

Za co wyborcy wystawiają samorządowcom najniższe oceny, a za co ich chwalą? Do jakich słabych stron przyznają się sami samorządowcy, a co uważają za swoje atuty? Badania mające dać odpowiedzi także na te pytania przeprowadził Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Wyniki nie są zaskakujące. Okazuje się, że samorząd najgorzej radzi sobie z jawnością i przejrzystością procedur, budownictwem mieszkaniowym, bezrobociem, ochroną zdrowia, polityką społeczną.
W badaniach wzięło udział 1235 dorosłych mieszkańców Polski (próba losowa), respondentów internetowych InetPanelu ze wszystkich województw oraz 290 czytelników Serwisu Samorządowego PAP związanych z samorządem.
Badania pokazują, że mimo dość powszechnej negatywnej opinii o ostatniej kadencji polskich samorządów, najlepiej oceniana jest samorządność na poziomie gmin, następnie powiatów i województw. W gminach ilość ocen pozytywnych i negatywnych jest podobna (37 proc. na "tak" i 41,6 proc. na "nie"). Złe oceny samorządów wojewódzkich mogą być spowodowane niską wiedzą pytanych o ich pracy i kompetencjach.
Ponad 53 proc. respondentów pozytywnie ocenia pomysł wprowadzenia przed czterema laty bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów. Znacznie mniej jest zadowolonych z jakości obsługi w urzędach (tylko 35 proc.). Druzgocąca dla samorządów okazuje się ocena polityki informacyjnej. Blisko 75 proc. pytanych nie czuje się dobrze informowana o działalności swoich lokalnych urzędów.
W opinii wyborców, samorządy najgorzej radzą sobie z jawnością i przejrzystością procedur administracyjnych, walką z bezrobociem, budownictwem mieszkaniowym, pomocą społeczną i ochroną zdrowia. Względnie najlepiej z działalnością kulturalną oraz w inwestycjach dotyczących infrastruktury, czyli budową dróg, ulic czy kanalizacji. Zdaniem 30 proc. pytanych, władze samorządowe w niewielkim lub żadnym stopniu wywiązują się z obietnic wyborczych. Co ciekawe, aż połowa respondentów nie ma swojej opinii w tej sprawie. Winę za niewystarczającą realizację zadań samorządu upatrują głównie w złych przepisach, braku środków i niekompetencji pracowników samorządowych.
Co mówią samorządowcy? Tutaj zadowolonych z minionej kadencji samorządów gminnych jest aż 61 proc. pytanych. Najgorszą ocenę znów mają województwa (niespełna 32 proc.). Największa dysproporcja w ocenianiu działania samorządowców występuje w pozycji "jawność i przejrzystość procedur stosowanych w samorządzie". Co nie może dziwić, znacznie więcej z nich jest zadowolonych z pracy urzędników (aż 62 proc. badanych). Co ciekawe, niemal połowa samorządowców... nie czuje się informowana o zadaniach realizowanych przez swoje urzędy.
Mikołaj Wójcik

"Nasz Dziennik" 2006-11-09

Autor: wa

Tagi: wybory samorządowe