Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ziobro: poleciłem zbadać sprawę Wolińskiej

Treść

Warszawa (PAP) - Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował w piątek, że polecił ponownie zbadać sprawę ekstradycji do Polski stalinowskiej prokurator wojskowej Heleny Wolińskiej, podejrzanej o bezprawne aresztowanie w latach 50. kilkunastu osób, w tym gen. Augusta Fieldorfa "Nila".

Minister odpowiedział w ten sposób na pytanie PAP, czy istnieje możliwość odwołania się od decyzji Brytyjczyków, którzy na początku sierpnia ponownie odmówili ekstradycji Wolińskiej, powołując się m.in. na "przesłanki natury humanitarnej".

Zdaniem ministra Wolińska "powinna stanąć przed sądem i odpowiedzieć za zło i zbrodnie, jakich się dopuściła".

PAP zapytała Ziobrę również o sprawę Salomona Morela, byłego komendanta obozu UB w Świętochłowicach, któremu zarzuca się doprowadzenie do śmierci półtora tysiąca więźniów. Morel przebywa w Izraelu, który odmawia jego ekstradycji.

W sierpniu media doniosły, że Morel ponownie otrzymuje wysoką emeryturę wypłacaną przez polską służbę więzienną.

Wcześniej, w lutym br. Morel został pozbawiony świadczeń wynoszących ok. 5 tys. zł miesięcznie. Podstawą do tego było nieprzedstawienie dokumentów, potwierdzonych własnoręcznym podpisem i uwierzytelnionych przez organ państwowy, uprawniających go do takiego świadczenia. Po kilku miesiącach Morel nadesłał jednak wymagane dokumenty i w świetle obowiązujących przepisów wypłacanie mu emerytury musiało zostać wznowione.

Zdaniem ministra Ziobry jedynym rozwiązaniem w takich przypadkach może być opracowywana w Sejmie ustawa, która ma odebrać przywileje emerytalne funkcjonariuszom służb specjalnych PRL, którzy dopuścili się zbrodni komunistycznych.

"Teraz wszystko zależy od tempa prac posłów" - powiedział Ziobro. Chodzi o projekt ustawy po raz pierwszy zaprezentowany przez PiS w styczniu. Zakłada on, że osoby, którym postawiono zarzut zbrodni komunistycznej, miałyby zawieszane część świadczeń emerytalnych do momentu wydania w ich sprawie wyroku przez sąd. Do tego czasu otrzymywałyby jedynie najniższą możliwą emeryturę. Jeśli osoby te zostaną uznane za winne, emerytura zostanie im odebrana. Jeśli sąd je uniewinni, będą mogły domagać się zwrotu zaległych świadczeń.

87-letniej dziś Wolińskiej IPN zarzuca, że na początku lat 50. jako prokurator wojskowy bezprawnie pozbawiła wolności kilkanaście osób, w tym legendarnego generała AK Augusta Fieldorfa, pseud. Nil - ofiarę późniejszego "mordu sądowego". Wśród osób przez nią bezpodstawnie aresztowanych byli oficerowie II RP, AK, ale także działacz komunistyczny Zenon Kliszko, współpracownik uwięzionego wówczas Władysława Gomułki.

87-letni Morel oskarżony jest o doprowadzenie do śmierci co najmniej 1538 więźniów obozu UB w Świętochłowicach. Jednak Izrael (gdzie Morel schronił się na początku lat 90. po wszczęciu śledztwa) odmówił Polsce jego ekstradycji.
(PAP)

"Gazeta Prawna" 2006-08-25

Autor: wa