Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ziobro nie podsłuchiwał Kleopatry

Treść

Trudno poważnie traktować niepoważne brukowe pismo - tak minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skomentował opublikowaną przez tygodnik "NIE" listę m.in. polityków, których rozmowy telefoniczne miały być podsłuchiwane. Podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej szef Ministerstwa Sprawiedliwości chwalił też prokuraturę za sukcesy w walce z mafią paliwową.

- To, że ktoś, kto prowadzi brukową politykę, brukowym pismem się zasłania i wymachuje, to jest kwestia oceny przez państwa tego kogoś, czyli Andrzeja Leppera - tak Zbigniew Ziobro odniósł się do wczorajszej konferencji prasowej szefa Samoobrony, który kilka godzin wcześniej powołał się na periodyk Jerzego Urbana, zawierający listę polityków i działaczy społecznych rzekomo podsłuchiwanych przez służby specjalne. Wykaz - jak napisała gazeta Urbana - pochodzi z kręgów policyjnych. Obejmuje on polityków PiS, PO, SLD, Samoobrony, LPR, PSL i Prawicy RP, a także m.in. związkowców.
- Zabrakło tam jeszcze dwóch ważnych postaci, którym zakładano podsłuchy: Juliusza Cezara i Kleopatry, która też z całą pewnością powinna się w tym katalogu nazwisk znaleźć. No przecież w pierwszej kolejności musieliśmy im założyć podsłuch, żeby znać plany polityczne tychże postaci, w końcu w swoim czasie odgrywały wiodącą rolę w dziejach naszej cywilizacji - ironizował Zbigniew Ziobro.
Prawo stanowi, że w sumie dziewięć służb specjalnych może dziś stosować podsłuchy oraz inne tzw. środki operacyjne - jak podgląd, tajna obserwacja, przeglądanie listów, itp. Środki te można stosować tylko za zgodą sądu dla wykrycia wymienionych w odpowiednich ustawach ściśle określonych rodzajów najgroźniejszych przestępstw oraz tylko wtedy, gdy inne środki zawiodą. Służby uprawnione do tych działań to: policja, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna, Biuro Ochrony Rządu, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Na konferencji poinformowano również o zatrzymaniu przez krakowską policję i CBŚ 13 osób, wśród nich członków kierownictwa grupy podrabiającej i nielegalnie rozprowadzającej paliwa. - W śledztwie dotyczącym tzw. mafii paliwowej udało się pozyskać świadka koronnego, dzięki któremu możliwe było rozpracowanie sieci dystrybucji podrabianego paliwa - mówił Ziobro. Jego zdaniem, wiedza świadka koronnego przybliżyła prokuraturze istotne informacje na temat stworzenia prywatnej sieci dystrybucji paliw, która na przestrzeni od 2004 r. pozwoliła wprowadzić do obrotu co najmniej 25 mln litrów paliwa. Prokuratura do października 2005 r. postawiła w sprawie mafii paliwowej zarzuty 146 osobom i skierowała do sądów 62 akty oskarżenia, natomiast od początku listopada 2005 r. do chwili obecnej prokuratura postawiła zarzuty 240 osobom i wydała 94 akty oskarżenia.
Wojciech Wybranowski
"Nasz Dziennik" 2007-09-18

Autor: wa