Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zielone światło dla mafii?

Treść

Zmiany organizacyjne w jednostkach prokuratorskich walczących z zorganizowaną przestępczością mogą spowodować spadek skuteczności ścigania tego typu przestępstw - uważa opozycja. Prokuratura generalna twierdzi, że to wzmocni ten pion śledczy.

W grudniu minister sprawiedliwości wydał rozporządzenia zmieniające strukturę organizacyjną pionu prokuratorskiego zajmującego się ściganiem przestępczości mafijnej. Jak wyjaśniał wiceminister sprawiedliwości Jerzy Szymański na wczorajszym posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości, chodzi o "ulokowanie" wydziałów terenowych ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej w strukturze prokuratur apelacyjnych. - Ta zmiana nie oznacza likwidacji pionu ds. przestępczości zorganizowanej - uspokaja wiceminister. - Obecna zmiana w organizacji ma zapewnić i zapewni bezkolizyjne funkcjonowanie wydziałów zamiejscowych ulokowanych de facto w prokuraturach apelacyjnych - tłumaczy Szymański.
Przedstawiciele Prokuratury Generalnej wskazują, że chodzi przede wszystkim o stworzenie dwóch instancji w postępowaniu zażaleniowym na decyzje prokuratury, co ma zwiększyć prawa podejrzanych.
Te zapewnienia nie uspokoiły przedstawicieli opozycji. - Chodzi o to, żeby było jak najmniej szczebli, tu decyduje czas i szybkość, a postępowania będą grzęzły - wskazywała poseł Beata Kempa (PiS). - Po co te zmiany? A gdzie prawa pokrzywdzonych? - pytała, odnosząc się do argumentów o prawach podejrzanych.
Kempa oceniała, że zmniejszenie uposażeń prokuratorów z wydziałów, które zostaną włączone do prokuratur apelacyjnych, jest "demotywujące". Dodała, że oznacza to "pauperyzację" prokuratorów, co nie pozostanie bez wpływu na ich odporność na działania korupcyjne ze strony przestępców. - Czynnik finansowy nie jest bez znaczenia - podkreślał poseł Zbigniew Ziobro (PiS). Ryzykowne może też być zapowiadane przez resort "racjonalizowanie" obciążenia prokuratorów sprawami, ponieważ niektórzy prowadzą tylko jedną, ale bardzo ciężką i skomplikowaną sprawę, a tymczasem dostaną kolejne.
Kempa wskazuje, że przestępczość zorganizowana ma charakter ponadregionalny, międzynarodowy, dlatego potrzebne są centralne organy do walki z nią. Na analizy międzynarodowe mówiące o tym, że centralizacja walki z mafią, z gangami jest o wiele bardziej skuteczna niż decentralizacja wskazywał także Ziobro.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2009-01-07

Autor: wa