Zgubiłeś instrukcję obsługi? Jest na to rada!
Treść
W przypadku nowoczesnych urządzeń sterowanych elektroniką często nie jesteśmy w stanie odgadnąć wszystkich funkcji kolorowych przycisków znajdujących się w ich obudowie. Nawet jeśli niektóre z nich są opatrzone opisem, to i tak na niewiele nam się do zda, jeśli nie wiemy z jakim parametrami urządzenia się one wiążą. Bez instrukcji obsługi raczej sobie nie poradzimy. Co jednak zrobić, gdy przypadkiem instrukcja gdzieś nam się zawieruszyła?
Intuicyjne menu pomaga
Niektórzy próbują swoich sił wierząc w intuicyjność menu urządzeń. Pozwala na to większość symboli o powszechnym zastosowaniu. Wszyscy przecież wiemy co oznacza symbol on/off, znak pauzy na przycisku albo strzałki na „start”. Jednak sprawa komplikuje się, gdy tak jak w przypadku pieca kondensacyjnego na pokrętłach widzimy słoneczka, puste kółka albo płomyki. Tutaj raczej instrukcja obsługi pieca będzie nieodzowna. Więcej informacji przynoszą opisy znajdujące się albo bezpośrednio na przyciskach i pokrętłach, albo tuż obok nich, na obudowie. Gorzej, gdy opisy te nie są w języku polskim, ale na przykład po angielsku, a sprawdzenie poszczególnych słów w słowniku nie pozwala nam zrozumieć ich przeznaczenia. W końcu można trafić na wskaźniki temperatury, które odnosić się mogą zarówno do wnętrza instalacji jak i do warunków zewnętrznych, a rozróżnienie ich nie przyjdzie nam łatwo. Poza tym trudno będzie wybrać spośród dostępnych kilku trybów pracy, z których każdy posiada ściśle określone parametry, niewidoczne gołym okiem. Trzeba przyznać, że panele sterowania urządzeń takich jak piece o.c., podgrzewacze wody użytkowej czy pompy ciepła wzbudzają respekt nawet najbardziej zaawansowanych technologicznie użytkowników.
Pomocna wyszukiwarka dokumentacji
Chcąc odpowiednio sterować temperaturą domu albo włączyć optymalne ustawienia pracy trzeba będzie zapoznać się z instrukcją obsługi pieca. Inaczej nasze intuicyjne posługiwanie się urządzeniem może mieć zupełnie odwrotne skutki od zakładanych. Nawet jeśli zgubiliśmy instrukcję obsługi pieca kondensacyjnego lub innego równie skomplikowanego aparatu skorzystać możemy z informacji zamieszczanych w internecie. Bardzo pomocne są tak zwane wyszukiwarki dokumentacji technicznej. Z ich pomocą uzyskujemy dostęp nie tylko do instrukcji obsługi, ale też do kart poszczególnych produktów, opisów ich działania oraz tabeli parametrów technicznych. Jednak w przypadku dokumentów pochodzących z internetu należy być świadomym źródła ich pochodzenia. Jeśli poszukujemy oryginalnej instrukcji, najlepiej zajrzeć na oficjalną stronę producenta. Posiadając zatem w domu kocioł kondensacyjny Junkersa, powinniśmy wejść na stronę www.junkers.pl/materialy/dokumentacja-techniczna/ gdzie wpisując nazwę modelu naszego urządzenia do wyszukiwarki dokumentacji technicznej odnajdziemy interesującą nas instrukcję. Trzeba wiedzieć, że instrukcje obsługi pieców znaleźć można także w zakładce „Produkty”, gdzie dołączone są do opisów konkretnych urządzeń. W ten sposób poradzić sobie można zawsze, gdy obsługa pieca lub innego sprzętu sprawia nam trudności, a papierowa dokumentacja techniczna gdzieś nam się zawieruszyła.
Autor zdjęcia: Aldona Smołka
Autor: Tadeusz Kula