Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zespół klasztorny wśród pomników historii

Treść

Kościół i klasztor Ojców Bernardynów w Leżajsku został 28 kwietnia 2005 r. wpisany na prestiżową listę polskich pomników historii. Przy kościele znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, a w nim największym skarbem jest obraz Matki Bożej pochodzący z końca XVI w., koronowany przez Papieża Benedykta XIV w 1752 r. i ponownie przez Jana Pawła II w 1984 r.

Bazylika słynie z organów, które są jednym z najcenniejszych w Europie zabytków w zakresie budowy i zdobnictwa tego instrumentu. Wykonano je w II połowie XVII w. Z tego powodu świątynia pełni rolę ważnego centrum kultury. Organizowane są w niej koncerty w ramach ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej. Rokrocznie obiekty bernardyńskie zwiedza ponad 200 tys. turystów i pielgrzymów.
Bernardyni przybyli do Leżajska w 1608 r., dokąd sprowadził ich biskup przemyski Maciej Pstrokoński. Zbudowana przez nich bazylika Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i klasztor zaliczane są do grona najcenniejszych barokowych zabytków architektury sakralnej. Jest to również drugie co do wielkości, obok Kalwarii Zebrzydowskiej, bernardyńskie sanktuarium maryjne.
Zespół franciszkański w Leżajsku jest jedynym obiektem z województwa podkarpackiego, który znalazł się w tym elitarnym katalogu 27 zabytków - pomników historii. Decyzję o wpisaniu go na listę podjęto w ramach ogólnopolskich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.
o. Witold Pobiedziński

"Nazsz Dziennik" 2005-05-05

Autor: ab