Zdecydują mieszkańcy
Treść
Nie władze, a mieszkańcy Przemyśla w referendum zdecydują ostatecznie, czy chcą przebudowy zabytkowego Rynku Starego Miasta. Sprawa zmian w jego wystroju budzi w mieście wiele kontrowersji.
Plan przebudowy Rynku, za czym optują przemyskie władze, jest już gotowy. Jednak nie wszystkie pomysły architektów podobają się mieszkańcom, którzy sprzeciwili się zmianom proponowanym przez miejskie władze. Członkowie przemyskiego Towarzystwa Ulepszania Miasta zebrali ponad sześć tysięcy podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie przebudowy Rynku. Zgodnie z decyzją rady miasta, referendum odbędzie się 26 kwietnia br., a biorący w nim udział przemyślanie odpowiedzą na pięć pytań, m.in. na temat rodzaju przyszłej nawierzchni Rynku, propozycji znacznego ograniczenia liczby drzew, a także w kwestii proponowanej budowy w centrum Rynku stałej sceny i pawilonów handlowych z tarasem widokowym. Wynik referendum będzie ważny, kiedy weźmie w nim udział przynajmniej 30 proc. mieszkańców Przemyśla.
Przemyski Rynek w formie kwadratowego placu został wytyczony w pierwszej połowie XIV wieku. Z czasem drewnianą zabudowę zastąpiły murowane kamienice, a w połowie XVI stulecia w centrum wzniesiono okazały ratusz, który przetrwał do XIX wieku. Od XV do XVI w. wokół Rynku wybudowano szereg kamienic jednopiętrowych, które z czasem zastąpiły dwukondygnacyjne i wyższe, stając się domami czynszowymi dla wielu rodzin. W południowej pierzei Rynku zachowały się kamieniczki z podcieniami i bogatymi elewacjami. Tam też znajdują się interesujące sienie zajezdne i klatki schodowe. W XVIII w. zaborcze władze austriackie powiększyły Rynek, włączając do niego przylegający plac.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2009-03-09
Autor: wa