Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zbiór anonimowy apoftegmatów. Wstęp

Treść

Lektura mająca na celu pożytek duchowy napotyka wszystkie klasyczne dla starych tekstów przeszkody. Pierwszą jest język. Apoftegmaty zostały zredagowane chyba we wszystkich językach starożytnych chrześcijan, część kolekcji do dzisiaj pozostaje w rękopisach. Biorąc do ręki kolejne tomy Źródeł Monastycznych, trzeba pamiętać, że przekład zawsze zaciera gry słów, rytm zdań, przekaz doktryny. Czytając przekład, zawsze tracimy.

Kolejną przeszkodą jest aparat pojęciowy używany przez redaktorów, którzy choć posługiwali się koncepcjami z pozoru nam nieobcymi (namiętność, pokora, gniew, kontemplacja, modlitwa itd.), to jednak rozumieli je często nieco inaczej, niż pojmuje je czytelnik w XXI wieku. Trzeba pamiętać, że apoftegmaty były redagowane kilkanaście wieków temu, przed całym ruchem mendykanckim, Ignacym Loyolą, Kartezjuszem czy Freudem, i już przez to są dla nas literaturą trudną i domagającą się od czytelnika sporego wysiłku.

Te problemy jednak można w jakiś sposób pokonać, posługując się jako wprowadzeniem lekturą dobrych pozycji przygotowujących do czytania apoftegmatów pod kątem pożytku duchowego. Taka lektura jest konieczna: bez krytycznego podejścia i opanowania podstawowych wiadomości na temat Egiptu i początków monastycyzmu bardzo łatwo o poważne nieporozumienie. Na koniec dodajmy: właśnie po to wieki temu apoftegmaty zostały spisane i takie jest ich pierwotne przeznaczenie: mają pokazywać drogę do Boga / Szymon Hiżycki OSB, fragment wstępu do Apoftegmatów Ojców Pustyni, tom 4 /

O. dr Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.

Źródło: ps-po.pl, 14 stycznia 2020

Autor: mj