Zazdrosna Miłość Boga
Treść
„Zazdrosna”, czyli niezwykle skuteczna. Bo to miłość Boga, inna niż nasza ograniczona miłość. Nasza zazdrość niszczy, doprowadza do rozpadu, Boża doprowadza do pojednania. To mądra zazdrość, widząca świat we właściwej perspektywie.
Uroczystość Narodzenia Pańskiego
Iz 9,1–3.5–6; Tt 2,11–14; Łk 2,1–14
Jak mądrze obchodzić Boże Narodzenie? Tak prawdę mówiąc, jesteśmy „magią świąt” bardzo sterroryzowani. Nic dziwnego, że u wielu z nas niechęć do świąt rośnie – jawią się one jako okres wielkiego wysiłku porządkowo-kulinarnego, z którego nic nie wynika poza przygnębieniem, że nie jest tak, jak być miało.
Dwa tysiące lat temu też było zupełnie inaczej niż miało być – było nawet trochę tak, jak nie wypada: spis ludności, poród w stajni, okrutni siepacze Heroda… Nie tak rodzić się powinien Książę Pokoju.
Wszystko to dzieje się ze względu na zazdrosną miłość Pana Zastępów. Ta miłość jest tak zazdrosna, że nie zgadza się na nasze błąkanie się z dala od Boga. I dlatego Syn przychodzi do nas „od kuchni”, tam, gdzie nikt się Go nie spodziewał (o ile w ogóle Go oczekiwał).
„Zazdrosna”, czyli niezwykle skuteczna. Bo to miłość Boga, inna niż nasza ograniczona miłość. Nasza zazdrość niszczy, doprowadza do rozpadu, Boża doprowadza do pojednania. To mądra zazdrość, widząca świat we właściwej perspektywie.
Pozwólmy sobie nie posprzątać jednego pokoju, nie przygotować jednej potrawy, nie kupić w jeszcze jednej promocji wyjątkowego prezentu, żeby mieć czas na chwilę cichej modlitwy w kościele przed Najświętszym Sakramentem. Choć bowiem w Betlejem żłóbek jest pusty, to jednak tabernakulum wciąż ma swego Mieszkańca. Poczujmy zazdrość Boga płynącą z Najświętszego Sakramentu, która rodzi się z tego, że jeszcze są sprawy, które nas dzielą.
Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych
Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.
Żródło: cspb.pl, 25
Autor: mj