Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zasoby Ziemi gwałtownie maleją

Treść

Ludzkość żyje ponad stan - ogłosił niedawno zespół naukowców szacujący wielkość zasobów naturalnych na kuli ziemskiej. Eksperci ostrzegają, że już około dwóch trzecich zasobów naturalnych, w tym roślinności podtrzymującej życie, zostało na skutek działań człowieka bezpowrotnie zdegradowanych.

Raport na temat kurczących się zasobów naturalnych, który ogłoszono na początku kwietnia, został opracowany przez zespół ponad 1300 naukowców z 95 krajów. Zdaniem brytyjskiej gazety "Guardian", która opublikowała to studium, fakty przytoczone przez ekspertów stanowią poważne ostrzeżenie dla prowadzenia przez ludzkość rabunkowej gospodarki.
Bagna, lasy, sawanny, roślinność przybrzeżna, łowiska, źródła pitnej wody oraz część terenów uprawnych zostały już bezpowrotnie stracone - twierdzą naukowcy. W rezultacie działań człowieka zagrożone jest także istnienie tysięcy gatunków roślin i zwierząt. - Działalność cywilizacji tak bardzo wyzyskała zasoby naturalne planety, że zagrożone są główne ekosystemy, dzięki którym mogłyby funkcjonować kolejne pokolenia - napisali naukowcy w raporcie, który został opracowany w Waszyngtonie pod kierownictwem Roberta Watsona, szefa działu naukowego Banku Światowego.
Dokument ten stwierdza jednocześnie, że w ciągu ostatnich 60 lat zużyto tyle żywności, wody pitnej, budulca oraz surowców energetycznych, ile wykorzystano w całym XVIII i XIX wieku. Jednocześnie raport zauważa, że obecnie wykorzystywane jest około 24 proc. powierzchni planety. Studium stwierdza, że w ciągu ostatnich 40 lat podwoiło się zużycie zasobów wody pitnej, a ludzkość używa obecnie 40 do 50 proc. wód lądowych. Szacuje się także, że ponad jedna czwarta łowisk jest wyczerpana. Eksperci zwracają uwagę, że proces karczowania lasów w Afryce doprowadził tam do zwiększenia ryzyka zachorowania na takie choroby, jak malaria czy cholera. Naukowcy ostrzegają, że dalsze pogłębianie się tzw. efektu cieplarnianego stwarza bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla natury, ale również dla całej ludzkości.
JS

"Nasz Dziennik" 2005-04-21

Autor: ab