Zasłużone dla Podkarpacia
Treść
Siedemdziesięciolecie swojej działalności obchodzi w tym roku Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Jego główną siedzibą jest barokowy budynek, wchodzący niegdyś w skład pijarskiego zespołu architektonicznego, wybudowany przez Jana Gargerlega, a przebudowywany w początkach XVIII w. przez Tylmana z Gameren.
Zbiory muzealne zapoczątkowali rzeszowscy nauczyciele. Następnie z inicjatywy Towarzystwa Regionalnego Ziemi Rzeszowskiej w 1935 r. powołano Muzeum Regionalne Ziemi Rzeszowskiej, które w 1945 r. zostało przekształcone w Muzeum Miasta Rzeszowa, a w 1951 - w Muzeum Okręgowe. W 1989 r. wyodrębniono jego oddział
- Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli, w 2002 r. zaś - Muzeum Historii Miasta Rzeszowa i Podziemną Trasę Turystyczną. Za utworzenie tej ostatniej placówki rzeszowskie muzeum otrzymało Nagrodę Sybilli pierwszego stopnia w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku 2002, a jej twórcy: Małgorzata Jarosińska, do niedawna kierownik działu historycznego, i dr Jerzy Majka w związku z jubileuszem rzeszowskiego muzeum uhonorowani zostali Złotym Krzyżem Zasługi.
Działalność rzeszowskiego muzeum docenił samorząd wojewódzki, przyznając instytucji wyróżnienie "Zasłużony dla Podkarpacia". Dyrektor muzeum prof. Sylwester Czopek wręczył Medal Przyjaciela Muzeum m.in. Janowi Partyce, który przekazał rzeszowskiemu muzeum kolekcje broni i militariów.
Zbiory muzeum to ponad 240 tys. eksponatów. Szczególnie cenna jest kolekcja Dąmbskich obejmująca zbiory malarstwa europejskiego od XVI do XIX w. Placówka posiada także dzieła malarstwa polskiego z okresu XVIII-XX w., w tym portrety magnatów i właścicieli Rzeszowa oraz mieszczan i szlachty, dzieła Piotra Michałowskiego, Henryka Rodakowskiego, Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa, Tytusa Czyżewskiego, Jana Cybisa. W zbiorach znajdują się także porcelana i fajans z XVII-XX w., a także zabytki rzeszowskiego rzemiosła artystycznego i meble z XVIII w.
Dyrektor muzeum Sylwester Czopek dużą wagę przywiązuje do badań wykopaliskowych z terenu południowo-wschodniej Polski, z których materiały posłużyły do stworzenia wystawy "Kamień - brąz - żelazo. Pradzieje Polski południowo-wschodniej". Aktualny zbiór działu archeologicznego to największa na terenie południowo-wschodniej Polski w sensie ilościowym i najważniejsza w sensie jakościowym baza źródłowa do poznania dziejów tych ziem. Muzeum prowadzi działalność naukową, edukacyjną i wydawniczą.
Alicja Trześniowska
"Nasz Dziennik" 2006-01-10
Autor: ab