Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zaradzanie bezdomności

Treść

180 mieszkań socjalnych w ciągu roku powstanie w Poznaniu. Władze miasta chcą bowiem przeprowadzić takie inwestycje, nie czekając na ewentualne dofinansowanie z budżetu centralnego. Sytuacja lokalowa osób ubogich i starszych jest bowiem coraz gorsza. W stolicy Wielkopolski żyje co najmniej 450 osób bezdomnych, zaś okres oczekiwania na mieszkanie socjalne wynosi około pięciu lat.
Program pomocy mieszkaniowej miasta Poznania, który zaczął być już wdrażany w życie, potrwać ma początkowo do końca 2005 roku. W tym to okresie w stolicy Wielkopolski powstać ma 181 mieszkań socjalnych. Koszt ich budowy wyniesie około 9 mln złotych. Ponad 50 z utworzonych w ten sposób mieszkań przeznaczonych zostanie dla osób niepełnosprawnych ruchowo, drugie tyle dla osób samotnie wychowujących dzieci i wychowanków domów dziecka, zaś 26 lokali przekazanych zostanie osobom starszym, obecnie mieszkającym w dużych komunalnych mieszkaniach, których nie stać na opłacanie czynszu. 3 lokale przeznaczone zostaną na warsztaty terapii socjalnej dla osób borykających się z problemami w rodzaju bezdomności, alkoholizmu etc.
Jak się szacuje, w stolicy Wielkopolski przebywa ponad 450 osób bezdomnych, 440 rodzin potrzebuje lokali socjalnych, a do czerwca tego roku wpłynęło takich wniosków... 1500. Tymczasem koszt budowy mieszkania socjalnego - mimo wniesienia przez miasto aportem np. gruntów - nadal może być wysoki. Dlatego też władze Poznania zwróciły się z wnioskiem o dofinansowanie z rządowego programu "Dofinansowania lokali socjalnych". Problem jednak w tym, że rząd na ów program przeznaczył śmiesznie małą ilość środków - bo zaledwie 30 mln złotych, natomiast wniosków podobnych do poznańskiego może być bardzo dużo.
Budowa mieszkań socjalnych w Poznaniu to jednak nie dobra wola zarządu miasta czy widzimisię miejskich dygnitarzy, ale realizacja zaleceń rady miasta, która w lipcu 2004 roku, podczas debaty nad uchwałą o wieloletnim planie zagospodarowania przestrzennego Poznania, przyjęła zapis o budowie co najmniej 100 mieszkań socjalnych rocznie.
Wojciech Wybranowski, Poznań

"Nasz Dziennik" 19-10-2004

Autor: Ku8a