Zaproś Maryję do domu!
Treść
Z o. Mariuszem Tabulskim OSPPE, definitorem generalnym zakonu paulinów, byłym kustoszem sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu, rozmawia Marek Zygmunt
Ikona Matki Bożej Częstochowskiej nawiedza domy wrocławian. Skąd się wziął pomysł takiej peregrynacji?
– Z propozycją peregrynacji Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej wystąpiła grupa osób należących do parafii pw. św. Mikołaja oraz czcicieli Jasnogórskiej Matki Kościoła. Jej źródeł należy szukać w ustanowieniu 25 marca br. w naszym kościele sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. Maryja przed szesnastu laty została intronizowana, aby królowała jako Matka tych wszystkich, którzy chcą żyć w Kościele, wracają i pogłębiają swą w nim obecność. Ucieszyliśmy się, widząc, jak Maryja wzbudza w sercach osób przychodzących do nas na modlitwę pragnienie trwania przy Jezusie, zawierzania swego życia.
Czy do Ojców docierają informacje o duchowych owocach w życiu tych, którzy nawiedzają to wrocławskie sanktuarium?
– Mamy już dość dużo złożonych przez ludzi świadectw, podziękowań, wotów. Wierni cieszą się z tego, że Matka Boża jest tutaj. Naprawdę zaskakuje nas działanie w tym miejscu łaski Boga! Wrocławską „Małą Jasną Górę” nawiedza coraz więcej pielgrzymek, także z Dolnego Śląska. Pątnicy proszą o różne rzeczy. Począwszy od najprostszych, czyli o łaskę zdrowia, wytrwania w trudach, ale także wzmocnienia w wierze. Zauważamy, że w naszym sanktuarium wielu odkryło przy Maryi i przy adoracji Najświętszego Sakramentu takie pragnienie pogłębienia swojego życia duchowego, wierności Bogu w modlitwie, w łasce uświęcającej, w kierownictwie duchowym. W sanktuarium przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu.
W tę misję sanktuarium wpisuje się peregrynacja po domach Ikony Jasnogórskiej.
– Tak, to prawda. W wędrówce Ikony Jasnogórskiej po naszym mieście widzę nawiązanie do inicjatywy ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia w czasie przygotowań do Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego miał świadomość, że nie wszyscy Polacy dojadą do Częstochowy, dlatego zaproponował, by to Matka poszła do ludzi. Pierwsza peregrynacja kopii Ikony Jasnogórskiej po diecezjach i parafiach rozpoczęła się w 1957 roku. Potem parafie przyjeżdżały i otrzymywały na Jasnej Górze Wizerunek Matki Bożej. Ona wtedy „chodziła” od domu do domu. Był to czas przygotowań do Milenium, czas wielkiej nowenny. Działo się to wiele lat temu, ale – jak się okazuje – jest wciąż potrzebne. Bo spotkanie z Maryją daje człowiekowi doświadczenie bliskości Boga, a jest Ona wciąż skuteczna w trosce o życie wewnętrzne. Okazuje się nieustannie Matką – Mamą, wciąż potrzebną człowiekowi. Jestem przekonany, że ten duch będzie wciąż ożywiał tych, którzy będą Ją przyjmowali w swoich domach. Mam wielką nadzieję, że ta peregrynacja, modlitwa będzie w stanie poruszyć serca mieszkańców Wrocławia.
Jak można zaprosić Maryję do swojego mieszkania?
– Krąg wiernych zainteresowanych przyjęciem na 24 godziny Maryi do swojego domu stale się powiększa. Chętni zgłaszają się bezpośrednio do naszej paulińskiej zakrystii lub kancelarii parafialnej i ustalają termin odbioru Ikony. Przekazanie odbywa się w czasie wieczornej Mszy św. o godz. 18.00. Obraz, umieszczony w specjalnej szkatule, wykonany jest w kształcie swego rodzaju tryptyku: w środku jest Maryja Jasnogórska, której z jednej strony „towarzyszy” św. Michał Archanioł, a z drugiej – św. Paweł Pustelnik, patron naszego paulińskiego zakonu. Wierni otrzymują także materiały duszpasterskie z informacją, jak przeżyć wizytę Matki Bożej w swoim domu, oraz teksty modlitw.
Dziękuję za rozmowę.
Marek Zygmunt
Nasz Dziennik, 3 lipca 2014
Autor: mj