Zapowiada się ciekawy sezon
Treść
Zmienione zupełnie kierownictwo poznańskiej sceny operowej ogłosiło plany swojego pierwszego sezonu. Czekają nas cztery premiery operowe i dwie baletowe.
Sezon premier otworzy "Ernani", jedna z wcześniejszych oper Giuseppe Verdiego, ostatnio dość rzadko goszcząca na scenach. Wyreżyseruje ją Michał Znaniecki, nowy dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu. Premiera zaplanowana na 24 października zrealizowana zostanie w koprodukcji z teatrami operowymi w Bilbao i Tel Awiwie. Główne partie zaśpiewają gościnnie Emmanuel Villarosa, Marco Vinco i Luca Saisi. Dyrygować będzie Mieczysław Nowakowski. "Brundibár" Hansa Krása to opera dla dzieci, której premierę przewidziano na 27 listopada. Na 31 grudnia zapowiedziano choreograficzną wersję oratorium "Stworzenie świata" Josepha Haydna. Autorami układów tanecznych będą: Giovanni di Palma i Montserrat de León. Zdecydowali oni, że przeniosą na poznańską scenę pierwotną wersję choreograficzną stworzoną w 1985 roku przez Uwe Sholza dla Opery w Zurichu. Kierownictwo muzyczne powierzono włoskiemu dyrygentowi Filippo Marii Bressonowi. Dyrektorem baletu jest od tego sezonu Jacek Przybyłowicz.
Pierwszą premierą roku 2010 będzie zaplanowany na 19 lutego wieczór składający się z dwóch dzieł: "Jutra" Tadeusza Bairda i "Kolonii karnej" Joanny Bruzdowicz. Przy pulpicie dyrygenckim stanie Mieczysław Nowakowski, legenda polskiej dyrygentury. 27 marca przyniesie premierę bardzo rzadko wystawianego na naszych scenach "Werthera" Julesa Masseneta. Przy dyrygenckim pulpicie kolejny gość, włoski dyrygent Roberto Tolomelli. Niemal dokładnie miesiąc później - 29 maja, druga premiera baletowa. Będzie to "Sylfida" do muzyki Hermana Lovenskjolda. Od tego dzieła rozpoczęła się w 1832 roku era baletu romantycznego. Układ choreograficzny opracuje Karina Elvor z Royal Danish Ballet, która zobowiązała się przenieść oryginalną wersję Augusta Bournoville'a z 1839 roku. Sezon zakończy się 25 czerwca premierą plenerowej wersji "Cyganerii" Giacoma Pucciniego wystawioną w Starej Gazowni. Będzie to jednocześnie inauguracja stałego cyklu spektakli plenerowych, którymi Teatr Wielki zamierza kończyć kolejne sezony artystyczne. Pod względem muzycznym "Cyganerię" przygotuje Gabriel Chmura, który w tym sezonie będzie pierwszym zaproszonym gościnnie dyrygentem.
Pełny repertuar poznańskiego Teatru Wielkiego to 30 oper, w tym siedem Verdiego. Poszczególne spektakle konkretnego tytułu rozplanowane zostały na miesięczne cykle. I tak powrót "Normy" Vincenza Belliniego zapowiedziano na listopad, "Aida" Verdiego pojawi się w październiku i styczniu, "Poławiacze pereł" Georges'a Bizeta w czerwcu, "Otello" w listopadzie, ale "Nabucco" prezentowany będzie od stycznia do maja. Również "Madame Butterfly" Pucciniego ma czteromiesięczny cykl przedstawień (grudzień, styczeń, kwiecień, maj). Podobnie jest w przypadku baletu "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego, którego przedstawienia będzie można oglądać od listopada do lutego. W styczniu zaplanowano "Cosi fan tutte" Wolfganga Amadeusza Mozarta, kwiecień przyniesie "Wolnego strzelca" Carla Marii von Webera, a maj - "Halkę" Stanisława Moniuszki oraz "Krakowiaków i Górali" Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego. "Straszny dwór" Moniuszki będzie wystawiany w grudniu i lutym.
Pojawi się też w tym sezonie spora grupa śpiewaków na gościnnych występach: Vittorio Vitelli w "Otellu" i "Aidzie", Anna Lubańska, Emmanuel di Villarosa, Luca Salsi w "Don Carlosie", a Gweneth Ann Jeffers, Ray M. Wade, Marco Vinci w "Requiem", Antonello Palombi w "Aidzie" Giuseppe Verdiego. Warszawska Opera Kameralna zaprezentuje na poznańskiej scenie koncertową wersję "Dnia królowania", opery buffa Verdiego.
Adam Czopek
"Nasz Dziennik" 2009-09-14
Autor: wa