Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zapora dla roszczeń - byłaby

Treść

Wyjaśnienie własności mienia publicznego na Ziemiach Odzyskanych i ułatwienie przekształcenia użytkowania wieczystego na prawo własności przewidują dwa projekty ustaw opracowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości i przyjęte przez rząd. Jednak jak przyznaje minister sprawiedliwości, w związku ze zbliżającymi się wyborami mają one niewielkie szanse na wejście w życie.

- Są to dwa ważne projekty ustaw, które odpowiadają na niepokoje osób, które czuły się zagrożone w zakresie swojej własności na ziemiach zachodnich i północnych w związku - podkreślam - z nieuzasadnionymi roszczeniami ze strony niektórych obywateli niemieckich - powiedział Zbigniew Ziobro. - Obowiązkiem polskiego państwa, zgodnie z porządkiem prawnym, jest stać po stronie naszych obywateli i słusznych racji prawa do tego, aby korzystali z własnych gruntów, ziemi, które od lat z rodzinami często już przez pokolenia użytkowali, i aby nikt nie zamachnął się na te grunty, nie odbierając im całego majątku i dorobku ich życia - podkreślił. Dodał, że resort śledzi sprawy roszczeń niemieckich i do każdej kieruje prokuratora celem nadzorowania prawidłowego przebiegu procesów.
Wiceminister sprawiedliwości Andrzej Duda zaznaczył, że poprzez te ustawy - o ujawnieniu w księgach wieczystych własności publicznej i nowelizacji ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności - wyjaśnione zostaną kwestie zaniedbane przez poprzednie rządy.
- Ta ustawa, która jest proponowana, ma doprowadzić do tego, że w księgach wieczystych zostaną usunięte zaszłości o charakterze historycznym, które dzisiaj nie mają już waloru prawnego, w tej chwili prowadzą po prostu do pojawienia się nieścisłości - zapewnił Duda. Projekt przewiduje sporządzenie ewidencji wszystkich spraw, w których są zadawnione kwestie własności Skarbu Państwa i samorządów. Jeżeli zapisy będą nieaktualne, to zostaną zmienione. W przypadku przekształceń użytkowania wieczystego mają zostać obniżone jego koszty, nawet o 90 proc., oraz wprowadzona zostanie możliwość rozłożenia opłat na raty od 10 do 20 lat. Ziobro przyznał, że w związku ze zbliżającymi się wyborami te projekty zapewne nie wejdą w życie, ale wyraził nadzieję, iż efekty pracy resortu nie pójdą na marne, bo są to ustawy odpowiadające społecznym potrzebom.
ZB
"Nasz Dziennik" 2007-08-28

Autor: wa

Tagi: roszczenia