Zapomniana Flotylla Rzeczna
Treść
Unikalne fragmenty wyposażenia okrętów, pamiątki wydobyte z wraków, elementy uzbrojenia i umundurowania, a także modele i szkice okrętów Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej można oglądać na nowej wystawie w krakowskim Muzeum Armii Krajowej.
Dzieje polskiej Marynarki Wojennej są dobrze znane. Tymczasem w okresie dwudziestolecia międzywojennego istniały w Polsce także Flotylle Rzeczne, które uczestniczyły w walkach w 1919 i 1920 r. oraz podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. - Ich założeniem było działanie na wschodnich rubieżach i obrona granic - podkreślił Andrzej Kotecki, kurator wystawy. Na ziemiach wschodnich rzeki stanowiły naturalną zaporę dla sił wroga.
Pierwsza Flotylla Wiślana powstała już w 1918 roku. Początkowo składała się z kilku uzbrojonych statków, później została rozbudowana. Odegrała ważną rolę w zatrzymaniu wojsk sowieckich na Wiśle. Podczas II wojny światowej Flotylla Rzeczna już w 1939 r. została zniszczona, a marynarze ewakuowali się na Zachód lub zasilili oddziały AK, część z nich trafiła do sowieckiej niewoli.
Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Ekspozycja nie jest bogata, ale za to bardzo cenna, a to z uwagi na skąpą ilość pamiątek po Flotylli Rzecznej, jakie dotąd udało się odnaleźć. Jej uzupełnieniem są fotografie oraz obrazy poświęcone tej nieco zapomnianej części polskich sił zbrojnych. Wystawę w Muzeum Armii Krajowej można oglądać do 20 kwietnia.
Marcin Austyn, Kraków
"Nasz Dziennik" 2007-03-03
Autor: wa