Zamieszki w Jerozolimie
Treść
W rejonie Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie doszło wczoraj rano do poważnych zamieszek w związku z obchodzeniem przez Żydów Dnia Jerozolimy. Aby rozpędzić tłum protestujących przeciwko obchodom tego święta kilkuset Palestyńczyków, którzy odbierają je jako poniżającą prowokację, izraelska policja użyła granatów ogłuszających. Dwie osoby zostały ranne. Aresztowano co najmniej jednego Palestyńczyka.
Dzień Jerozolimy jest obchodzony przez Żydów w rocznicę - jak to określają - "zjednoczenia miasta" po wojnie sześciodniowej w czerwcu 1967 r. Po wojnie izraelsko-arabskiej (1948-1949) Jerozolima została podzielona między Jordanię (Stare Miasto) i Izrael (Nowe Miasto). W wyniku ataku na państwa arabskie w 1967 r. Izrael zajął całą Jerozolimę i wbrew licznym rezolucjom ONZ oficjalnie uznał miasto za swoją stolicę. W 1980 r. formalnie proklamował Jerozolimę "wieczną stolicą Izraela". ONZ nie uznała takiej decyzji.
PS, PAP
"Nasz Dziennik" 2005-06-07
Autor: ab