Zamienili karabin na domowe archiwum
Treść
Na Zamku Królewskim w Warszawie zostały wręczone Nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej". Tegorocznymi laureatami zostali: Halina Martinowa, ks. Wacław Karłowicz, Obywatelski Komitet Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r. oraz pomiertnie Paweł Jasienica.
Janusz Kurtyka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który przewodniczy kapitule nagrody, podczas uroczystego wręczenia nagród dziękował wszystkim, którzy dokumentowali zakazanš historię w czasach, kiedy było to niebezpieczne i powodowało, że interesowała się nimi bezpieka. - Zamienili karabin na domowe archiwum - tak okrelił działalnoć laureatów prezes IPN. A przecież - jak podkrelił Janusz Kurtyka - bez wiedzy o przeszłoci żaden naród nie może trwać.
Halina Martinowa w czasie II wojny wiatowej organizowała magazynowanie broni, współpracowała z Biurem Informacji i Propagandy, pisywała do "Biuletynu Informacyjnego". W czasie Powstania Warszawskiego prowadziła nasłuchy radiowe w trzech językach dla KG AK. W 1946 r. przedostała się do Anglii i tam zaczęła prowadzić działalnoć archiwalno-wydawniczš dokumentujšcš Powstanie Warszawskie i działalnoci AK. W czasach "Solidarnoci" i stanu wojennego organizowała pomoc charytatywnš. Ksišdz Wacław Karłowicz to ostatni żyjšcy kapelan walczšcej Warszawy. W czasie pożaru katedry w. Jana uratował XVI-wieczny krucyfiks. Po wojnie wród szykan za strony SB prowadził działalnoć społecznš i edukacyjnš. Z jego inicjatywy powstało stowarzyszenie "Olszynka Grochowska", którego celem jest upamiętnienie tego historycznego terenu. Natomiast Obywatelski Komitet Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r. postawił sobie za cel udokumentowanie największej zbrodni dokonanej na Polakach po zakończeniu II wojny wiatowej. Z Suwalszczyzny za przynależnoć do podziemia niepodległociowego wywieziono 600 mieszkańców, których następnie zgładzono. Paweł Jasienica (właciwe nazwisko Leon Lech Beynar) został doceniony za działalnoć pisarza historycznego. Jego ksišżki o Polsce Piastów i Jagiellonów przypominały w czasach PRL o historii wielkiego demokratycznego państwa.
Głównym celem nagrody jest uhonorowanie osób i organizacji, które biorš szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989 albo których działalnoć publiczna zbieżna jest z zadaniami Instytutu Pamięci Narodowej.
Nagroda przyznawana jest od szeciu lat.
Grzegorz Lipka
"Nasz Dziennik" 2007-06-20
Autor: wa