Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zamach na życie na razie odparty

Treść

Zamach SLD na życie dzieci poczętych na razie został odparty - skandaliczny projekt został usunięty z porządku obrad Sejmu. O tym, czy za kilka tygodni powróci pod obrady, ma zdecydować opinia pięciu ekspertów konstytucjonalistów. W 1997 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że życie w fazie prenatalnej podlega konstytucyjnej ochronie.
Wniesiony przez SLD projekt ustawy godzącej w życie dzieci poczętych został zdjęty z porządku obrad obecnego posiedzenia Izby z inicjatywy Prezydium Sejmu. Marszałek Józef Oleksy poinformował, że projekt ten budził zastrzeżenia natury konstytucyjnej, dlatego na wniosek Konwentu Seniorów zostanie przeanalizowany przez pięciu prawników konstytucjonalistów.
- Ekspertyzy powinny być gotowe w ciągu miesiąca - zapowiedział Oleksy. Przeciwko zdjęciu tego punktu z porządku obrad protestowała sprawozdawczyni bulwersującej ustawy, posłanka SLD Joanna Senyszyn, mówiąc, że dysponuje orzeczeniami, które stwierdzają, że projekt jest zgodny z Konstytucją.
Próba wprowadzenia przez SLD pod obrady Izby projektu ustawy godzącej w życie dzieci poczętych i zdrowie matek spotkała się z gwałtowną reakcją większości partii politycznych, klubów parlamentarnych, organizacji społecznych, a nawet prezydenta Kwaśniewskiego, który zapowiedział, że takiej ustawy nie podpisze. Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała w tej sprawie oświadczenie, nazywając propozycje Sojuszu zbrodnią przeciw Narodowi.
W projekcie SLD życie dziecka poczętego zostało pozbawione konstytucyjnej ochrony i poddane całkowicie decyzji matki, która mogłaby je zabić praktycznie w każdym stadium ciąży. SLD domaga się, aby lekarze przeprowadzali "zabiegi" nawet u małoletnich dziewczynek, bez wiedzy i zgody ich rodziców, oraz serwowali młodzieży środki antykoncepcyjne i wczesnoporonne. Indoktrynacja naszych dzieci pod nazwą "Wiedza o seksualności człowieka" podjęta zostałaby już od
I klasy podstawówki. Cały ten "zbrodniczy interes" miałby się "kręcić" za publiczne pieniądze. Na realizację ustawy SLD chce wyjąć z kieszeni podatników 2,2 mld zł rocznie.
Wszystko wskazuje na to, że zabiegi SLD o wprowadzenie "aborcji na życzenie", obliczone na użytek kampanii wyborczej, drastycznie rozmijają się ze społecznym oczekiwaniem. Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży przynosi pozytywne skutki społeczne i medyczne, zaś wyniki najnowszych badań oraz nieustająca kampania na rzecz ochrony dzieci poczętych przyczyniły się do wzrostu świadomości Polaków. Dzisiaj 81 proc. społeczeństwa opowiada się za ochroną dziecka poczętego, z czego 50 proc. jest w tej postawie całkowicie ugruntowane, a dalsze 31 proc. odpowiada "raczej tak" (wg danych OBOP z czerwca 2003 r.). Wyraźny spadek liczby zabójstw dzieci w łonach matek nastąpił jeszcze przed wprowadzeniem ustawy chroniącej życie.

Ubywa nas
Mimo chroniącego życie prawa Polska w 2004 r. znów odnotowała ujemny przyrost naturalny o 14 158 osób. Rośnie średni wiek rodzących kobiet, co prawdopodobnie związane jest z trudnymi warunkami materialnymi młodych rodzin, a do pewnego stopnia ze zmianą modelu życia charakterystyczną dla społeczeństw konsumpcyjnych - najpierw nauka, kariera, potem małżeństwo i rodzina. Jednak wszystkie badania robione wśród młodych Polaków pokazują, że ogromna większość z nich stawia szczęście rodzinne na pierwszym miejscu. Może przyszły, wolny od SLD Sejm podejmie wreszcie kroki, aby ułatwić start młodym rodzinom?
Małgorzata Goss

"Nasz Dziennik" 23-09-2004

Autor: Ku8a