Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zalety ustawy lustracyjnej

Treść

1. Koniec szantażowania teczkami
Ujawnienie akt wytrąci groźną broń z ręki Układu (ludzi bezpieki PRL i tych z III RP, którzy znali akta i mogli nimi szantażować).

2. Informacje w internecie
Pełna jawność: ujawnienie i opublikowanie przez IPN już w ciągu 12 miesięcy w internecie informacji o dokumentach zgromadzonych przez SB na temat 30-40 tys. osób pełniących wysokie funkcje publiczne w państwie i wykonujących zawód zaufania publicznego. Każdy obywatel Rzeczypospolitej będzie mógł zapoznać się i SAMODZIELNIE ocenić zawartość dokumentów SB dotyczących takich osób, jak prezydent, premier, członkowie rządu.

3. Ujawnienie powiązań i współpracy z SB przedstawicieli mediów
Pełna jawność dokumentów dotyczących ewentualnych powiązań i współpracy z SB osób wykonujących zawód dziennikarza radiowego, prasowego bądź telewizyjnego, redaktorów naczelnych i właścicieli mediów. Każdy obywatel Rzeczypospolitej będzie miał za pośrednictwem internetu dostęp do informacji wskazujących na to, czy dany dziennikarz, komentator polityczny czy felietonista w przeszłości współpracował ze służbami specjalnymi PRL.

4. Zaświadczenia z IPN
Ujawnienie informacji wskazujących na współpracę z SB pozostałych osób objętych obowiązkiem lustracyjnym: prezydentów miast, radnych, etc. Zgodnie z nowymi zasadami, badane obecnie przez rzecznika interesu publicznego i sąd lustracyjny oświadczenia osób publicznych zastąpione zostaną zaświadczeniami IPN o zawartości archiwów służb specjalnych PRL na ich temat.

5. Ochrona poszkodowanych
Możliwość zastrzeżenia zachowania tajemnicy dotyczącej zawartości dokumentów przez osoby objęte obowiązkiem lustracyjnym, które były szykanowane i prześladowane przez SB. Daje to pełną gwarancję zachowania prywatności osób inwigilowanych.
6. Każdy ma prawo do swojej teczki
Pełne prawo każdego obywatela do otrzymania informacji o zawartości dotyczących go dokumentów znajdujących się w zbiorach SB. Każdy ma prawo wiedzieć, kto na niego donosił.

7. Koniec statusu pokrzywdzonego
Zniesienie statusu pokrzywdzonego, który de facto - równał ofiarę z katem. Niezbyt precyzyjne zapisy dotychczas obowiązującej ustawy lustracyjnej dawały możliwość ubiegania się o status pokrzywdzonego nawet osobom pełniącym kierownicze funkcje w aparacie PZPR. Nowa ustawa znosi uznaniowo przyznawany status, zastępując go zarazem wydawanym przez IPN rzeczowym, merytorycznym zaświadczeniem o zawartości dokumentów SB dotyczących danej osoby.

8. Zamiast procesów zaświadczenia IPN
Długotrwałe procesy lustracyjne, w których sądy opierały się w dużej mierze na często budzących wiele wątpliwości zeznaniach byłych esbeków, zastąpione zostaną zaświadczeniami IPN przygotowanymi przez wybitnych fachowców i specjalistów - historyków i archiwistów.

9. Odwołanie od orzeczenia IPN
Prawo każdej osoby do obrony dobrego imienia. Każdy będzie miał bowiem prawo wystąpić do sądu o sprostowanie lub uzupełnienie informacji IPN, jeżeli uzna je za nieprawdziwe.

10. Zwolnienia konfidentów
Ustawa daje pracodawcy możliwość (ale nie obowiązek) dyscyplinarnego zwolnienia z pracy byłego funkcjonariusza SB lub współpracownika SB, jeśli jego dalsza praca na danym stanowisku może zagrażać interesom i dobremu imieniu danej instytucji bądź firmy.

11. Uwolnienie agentów i donosicieli
Ujawnienie akt uwolni byłych donosicieli od życia w lęku, od strachu, że ktoś wyciągnie ich teczki. Ustawa daje im szansę żałowania za zło, proszenia o przebaczenie i może jeszcze pozytywnej pracy dla Polski.

oprac. Wojciech Wybranowski

"Nasz Dziennik" 2006-11-14

Autor: wa

Tagi: ustawa lustracyjna