Zakończono realizację programu PHARE
Treść
Około 1,2 mld euro wyniosła wartość projektów dofinansowanych z programu PHARE. Blisko 640 mln euro pochodziło z budżetu Unii Europejskiej. W ramach PHARE od 2000 r. zrealizowano m.in. 179 projektów infrastrukturalnych. Z dotacji skorzystało także prawie 9 tys. przedsiębiorców, natomiast z programów społecznych - około 168 tys. osób, wśród których byli m.in. bezrobotni.
PHARE był pierwszym programem pomocy finansowej UE, przeznaczonym początkowo na wsparcie transformacji politycznej i gospodarczej Polski i Węgier, z czasem rozszerzonym na inne państwa regionu Europy Środkowowschodniej.
Tomasz Nowakowski z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego podczas wczorajszej konferencji prasowej powiedział, że procedury wdrożeniowe przy PHARE były bardziej skomplikowane niż przy realizowanych teraz funduszach strukturalnych. Podkreślił, że nie było jednak przypadku zwracania przyznanych nam środków do UE.
Przedakcesyjny program PHARE rozpoczął się w roku 2000 i był przeznaczony na finansowanie polityki regionalnej. Jednym z jego celów było również przygotowanie naszego kraju do wykorzystania większych środków finansowych już po przystąpieniu do Unii. Ponadto był to "poligon doświadczalny" dla samorządów i innych instytucji w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych.
Według wiceministra gospodarki Andrzeja Kaczmarka, program nauczył naszych urzędników, jak sięgać po środki unijne, w tym w jaki sposób pisać projekty, i pomógł w zbudowaniu administracji, która jest skuteczna w pozyskiwaniu pieniędzy z Brukseli. - Rozwinął się rynek firm doradczych, mamy zaplecze eksperckie, instytucjonalne, wiedzę i doświadczenie - oceniał rezultaty wdrożenia programu wiceszef resortu gospodarki. Według niego, Polska wypracowała własne "dobre praktyki" w zakresie korzystania z funduszy unijnych.
PHARE wdrażany był w ramach czterech kolejnych edycji - od 2000 do 2003 roku. Początkowo obejmował pięć województw, stopniowo rozszerzając zakres wsparcia na obszar całego kraju. W ramach PHARE realizowano projekty rozbudowy i modernizacji infrastruktury gospodarczej (179 projektów), na co przeznaczono 600 mln euro, w tym m.in. utworzono Centrum Transferu Technologii w Toruniu oraz wyremontowano nabrzeże w porcie jachtowym w Gdyni. PHARE objął także wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw na kwotę 197,5 mln euro. Najliczniejszą grupę wsparcia stanowiły drobne firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników, które wykorzystały 38 proc. budżetu programu.
Projekty w ramach rozwoju zasobów ludzkich otrzymały blisko 170 mln euro dofinansowania, a wsparcia udzielono łącznie około 168 tys. osób. Pomocą objęto bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem z wyróżnieniem takich grup, jak: kobiety, młodzież, absolwenci, osoby z obszarów wiejskich. Finansowano pomoc w postaci staży (w tym zagranicznych) oraz udzielano dotacji na utworzenie własnej firmy.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2006-12-07
Autor: wa