Zakaz palenia
Treść
Od 1 września 2007 r. zaczął obowiązywać w Niemczech całkowity zakaz palenia tytoniu w miejscach użyteczności publicznej, publicznych środkach transportu i budynkach rządowych. Sprzedaż papierosów i innych wyrobów tytoniowych, jak również palenie są zakazane dla osób poniżej osiemnastego roku życia.
Z szesnastu do osiemnastu lat podwyższono wiek młodych ludzi, którym wolno sprzedawać papierosy. Poza tym obowiązuje zakaz publicznego palenia papierosów przez młodocianych w wieku poniżej osiemnastego roku życia. O północy 1 września w miejscach publicznych zaczął obowiązywać całkowity zakaz palenia tytoniu. Dotyczy on budynków publicznych, dworców kolejowych, autobusowych, wszelkich poczekalni. Nie wolno palić w pociągach (również dalekobieżnych), autobusach i tramwajach, a nawet w taksówkach. Zakaz objął także budynki rządowe. Całkowity zakaz palenia zaczął obowiązywać w pomieszczeniach Bundestagu i Bundesratu, w urzędach kanclerskim i prezydenckim, w sądach oraz wszystkich obiektach federalnych.
W przypadku naruszenia zakazu grożą grzywny w wysokości do tysiąca euro.
To nie koniec działań związanych z prowadzoną w Niemczech kampanią antynikotynową. Jak informuje w poniedziałkowym wydaniu hamburski tygodnik "Der Spiegel" - niemiecki rząd (przy akceptacji parlamentu) planuje umieszczać na każdej paczce papierosów odstraszające zdjęcia, pokazujące trujące i szkodliwe działanie tytoniu. Zgodnie z opinią eksperta ds. zdrowia z SPD - tego typu zdjęcia wpływają na znaczne zmniejszenie liczby palaczy.
W Niemczech regularnie pali ponad 27 proc. obywateli (35 proc. mężczyzn i 22 proc. kobiet). Niestety - jak pokazują statystyki - coraz więcej młodych ludzi lub nawet dzieci zaczyna palenie. Jeszcze w 1988 r. po papierosy sięgało około 8 proc. dzieci poniżej szesnastego roku życia, obecnie liczba ta przekracza 16 procent. Niemcy wypalają rocznie 150 mld papierosów.
Waldemar Maszewski, Hamburg
"Nasz Dziennik" 2007-09-03
Autor: wa