Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zadbamy o zapisy zgodne z prawem UE

Treść

Komisja Europejska nie zaakceptuje żadnego traktatu międzyrządowego, który będzie niezgodny z prawem Unii Europejskiej - zapewnił podczas wczorajszej debaty w Parlamencie Europejskim przewodniczący KE José Barroso. Chodzi o nowy pakt fiskalny uzgodniony na ostatnim szczycie unijnym, zorganizowanym w Brukseli w dniach 8-9 grudnia.

Podczas szczytu przywódcy krajów członkowskich uzgodnili nowy pakt fiskalny, którego zadaniem miałoby być radykalne wzmocnienie dyscypliny finansów publicznych eurolandu. Jednak ze względu na zawetowanie zmiany unijnego traktatu przez premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona nowe zasady mają być wdrożone umową międzyrządową "17" oraz chętnych państw spoza euro. Porozumienie, do którego może przystąpić w sumie nawet 26 państw, ma być podpisane do początku marca. Podczas wczorajszej debaty w tej sprawie, zorganizowanej w Parlamencie Europejskim, przewodniczący Barroso zapewnił, że KE zrobi wszystko, aby zmiany były klarowne i zgodne z prawem. - Należy w pełni i jak najszybciej to porozumienie włączyć do prawa UE. Komisja Europejska zrobi wszystko, co w jej mocy, aby porozumienie było do zaakceptowania przez instytucje i bezpieczne prawnie - podkreślił. Przewodniczący dodał, że spodziewa się też włączenia Parlamentu Europejskiego w negocjacje z krajami UE o nowej umowie. - Powinniśmy w nadchodzących tygodniach mieć na uwadze (...), by porozumienie międzyrządowe nie zmniejszało znaczenia metody wspólnotowej - zaznaczył. Barroso zapowiedział ponadto, że chce w pełni powiązać porozumienie fiskalne z prawem UE i uzyskać jego legitymizację w PE.
Zdaniem przewodniczącego KE, porozumienie między rządami powinno zawierać zapisy o większym zaangażowaniu krajów na rzecz dyscypliny budżetowej, ale "powinny one działać na gruncie traktatów wspólnotowych". Dlatego też zapewnił, że to KE będzie monitorowała, jak państwa będą stosować się do swoich dodatkowych zobowiązań przyjętych w umowie, a Trybunał Sprawiedliwości UE będzie weryfikować wdrożenie tzw. złotej zasady budżetowej, przewidzianej w umowie, która ma być wpisana do konstytucji krajów UE lub prawa równoważnego. Zasada ta przewiduje automatyczne sankcje dla kraju, gdy jego deficyt budżetowy przekroczy 3 proc. PKB. - A więc będziemy stosować system korekcji i monitorowania wzmocniony przez sześciopak (6 aktów prawnych wzmacniających dyscyplinę budżetową) i nie będzie tutaj struktur równoległych czy konkurencyjnych - zapowiedział.

MBZ, PAP

Nasz Dziennik Środa, 14 grudnia 2011, Nr 290 (4221)

Autor: au