Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zadbaj o zdrowie

Treść

Połowa kobiet po 80. roku życia oraz co czwarta kobieta w szóstej dekadzie życia choruje na osteoporozę. Niestety, w większości przypadków rozpoznanie choroby następuje zbyt późno - po pierwszym patologicznym złamaniu.

W całej Polsce problem osteoporozy dotyka około 4 milionów osób. - Osteoporozę nazywamy cichym złodziejem kości. Przez wiele lat chory nie odczuwa jej. Często wychodzi ona na jaw dopiero, gdy dochodzi do pierwszego złamania. To zdecydowanie za późno - zaznacza dr med. Mariusz Korkosz, dyrektor Małopolskiego Centrum Medycznego w Krakowie. Do określenia, czy znajdujemy się w grupie ryzyka, służy kilka kryteriów. Na osteoporozę chorują zazwyczaj kobiety po 55. roku życia, osoby stosujące dietę ubogą w wapń i witaminę D3, amatorzy kawy, palacze, preferujący mało aktywny tryb życia.
Osteoporozę można i trzeba leczyć. Po pierwsze poprzez zmianę diety, ruch i rezygnację z nałogów. Po stwierdzeniu jej przez lekarza, dochodzi terapia lekowa.
W Krakowie ruszyła już akcja bezpłatnych badań kobiet zagrożonych osteoporozą. Zaproszone są do niej panie z największej grupy ryzyka. Bezpłatne badania gęstości mineralnej kości przeprowadzają cztery ośrodki w Krakowie i po jednym w Żywcu i Zakopanem. Na badania kieruje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz specjalista, jeśli pacjent przejdzie stosowną kwalifikację. Akcja wspierana przez Polpharmę potrwa do listopada. Po wyczerpaniu bezpłatnej puli u lekarzy kierujących będą dostępne także specjalne kupony, umożliwiające wykonanie badania za 15 zł - to 15 procent zwykłej ceny.
Marcin Austyn, Kraków

"Nasz Dziennik" 2005-07-20

Autor: ab