Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zachować dla przyszłych pokoleń

Treść

W Leśnym Ośrodku Szkoleniowym w Biłgoraju 26 i 27 kwietnia br. zorganizowana została konferencja naukowa pt. "Dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe Puszczy Solskiej i Roztocza". Mottem konferencji były słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wygłoszone w Zamościu 12 czerwca 1999 r.: "Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi".
- Ludzie Puszczy Solskiej zawsze troszczyli się o ochronę tutejszej przyrody i zawsze byli blisko Boga. Świadczą o tym postawione liczne kapliczki, krzyże - podkreślił Marian Kurzyna, prezes PTTK, oddział Biłgoraj, przedstawiając walory przyrodniczo-kulturowe Puszczy Solskiej i Roztocza. Z dumą i troską na temat Puszczy Solskiej wypowiadali się Stanisław Schodziński - starosta biłgorajski, Adam Kornat - zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Marian Sadło - przedstawiciel Kapituły "Dziedzictwo Narodu Święta Sprawa", ks. dr hab. Tadeusz Guz (KUL), prof. dr hab. Roman Dziedzic (Akademia Rolnicza, Lublin), ks. dr Wiesław Oleszek - duszpasterz leśników lubelskich, dr Roman Gadzikowski, Tomasz Brytan, Tomasz Bordzań.
Popłynęła fascynująca opowieść o Puszczy Solskiej, drugim co do wielkości kompleksie leśnym w Polsce. Puszczę tworzą kompleks leśny Równiny Biłgorajskiej (w tym Lasy Janowskie), a także część lasów Roztocza. Atrakcją przyrodniczą są rozległe torfowiska i bagna pełniące rolę ogromnego zbiornika retencyjnego, z którego wypływają liczne potoki. Pełne uroku są śródwydmowe jeziorka i bezodpływowe zastoiska leżące na piaszczystych pofałdowaniach terenu, zwane smugami. Na tym obszarze funkcjonuje kilka rezerwatów torfowiskowych, m.in. "Obary" w pobliżu miejscowości Dąbrowica. W naturalnych kompleksach leśnych występują okazałe drzewa - pomniki przyrody, a także ciekawe gatunki roślin i zwierząt. Tereny te były miejscem walk powstańców styczniowych i niezwykle krwawych walk partyzantów z wojskami niemieckimi podczas II wojny światowej w 1944 r., zwłaszcza pod Osuchami i na Porytowym Wzgórzu, w Lasach Janowskich. W obronie tych ziem życie oddało wielu leśników. Zarządzająca na przeważającym ich obszarze Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych Lublin działa w oparciu o program zrównoważonego rozwoju, zapewniającego ochronę przyrody, walorów krajobrazowych i kulturowych, odtwarzania i wzbogacania przyrody. Dzięki temu ogólna powierzchnia lasów systematycznie rośnie. Ochrona przyrody w puszczy to nie tylko dbałość o zachowanie siedlisk, gatunków czy też pojedynczych tworów przyrody, ale przede wszystkim nieustanne wysiłki, by zachować całe ekosystemy leśne. Głównym zadaniem w gospodarce leśnej jest produkcja surowca drzewnego w warunkach zrównoważonej gospodarki leśnej, w tym ochrona różnorodności biologicznej. Ponadto lasy spełniają funkcję ekologiczną, przyrodniczą, społeczną, historyczną. Ważnym zadaniem jest edukacja przyrodnicza, czyli umożliwienie społeczeństwu poznania ojczystej przyrody w sposób zgodny z zasadami jej ochrony. W Roztoczańskim Parku Narodowym działa np. Ośrodek Edukacyjno-Muzealny, który udostępnia wydawnictwa o tematyce przyrodniczej, krajoznawczej i regionalnej, organizuje wystawy, wykłady, prelekcje, pokazy filmów, a także wycieczki z przewodnikiem. We współpracy ze szkołami prowadzone są zajęcia edukacyjne, lekcje w terenie, na ścieżce przyrodniczej, spotkania z leśnikami w szkole, pogadanki, prelekcje, różnego rodzaju konkursy z wiedzy o lesie. Organizuje się kursy dla uczniów, warsztaty dla nauczycieli, rozprowadza w szkołach materiały edukacyjne, foldery promujące obiekty edukacji leśnej w nadleśnictwach i plakaty o tematyce leśnej. Wielu szkołom udostępniano sadzonki. Największą popularnością cieszą się lekcje w lesie, zwykle na ścieżce dydaktycznej. Nadleśnictwo w Biłgoraju jest obiektem dydaktycznym dla tutejszego Zespołu Szkół Leśnych, który kształci kadry dla okolicznych nadleśnictw i jest znaczącym ośrodkiem nauk leśnych na tym terenie. Lasy nadleśnictwa przecinają szlaki turystyczne.
Uczestnicy spotkania w Biłgoraju mieli okazję poznać okolicę, jej historię (zwiedzając m.in. cmentarz z I wojny światowej), kulturę, bazę dydaktyczną, zaznajomić się z historią i perspektywami rozwoju Zespołu Szkół Leśnych, a ponadto podziwiać wyjątkowe puszczańskie atrakcje przyrodnicze, rezerwat Obary - wyłączony drzewostan nasienny, miejsce bytowania i toków głuszca, wzgórze Polak, kościół na wodzie w Zwierzyńcu, sanktuarium św. Stanisława w Górecku Kościelnym, kamieniołom w okolicach Józefowa.
- Celem konferencji było wypromowanie w tym pięknym miejscu naszej małej Ojczyzny, jaką jest Puszcza Solska. Stąd w treści referatów było zachwalanie jej walorów, dzieł, jakie na tym terenie człowiek stworzył, z mocnym wyodrębnieniem akcentów patriotycznych. Nawiązuje do nich zrodzona w ubiegłym roku inicjatywa Kapituły "Dziedzictwo Narodu - Święta Sprawa" - posadzenia tysiąca dębów w diecezji zamojsko-lubaczowskiej: po trzy w każdej parafii na cześć Ojca Świętego Jana Pawła II, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i jednego lokalnego bohatera, zasłużonego dla środowiska. W okresie szerzącego się globalizmu trzeba wracać do korzeni, chronić naszą przyrodę i rozwijać, toteż cieszymy się z licznego udziału w konferencji młodzieży z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju, gdyż ona podejmie to przesłanie - stwierdził Marian Kurzyna, prezes biłgorajskiego oddziału PTTK. Młodzież z leśnej szkoły, która kontynuuje tradycje leśników i łowieckie, przygotowała wystawę z myśliwskimi akcesoriami. Uroczyste chwile podczas konferencji akcentowała sygnałami myśliwskimi, wystąpiła też z programem poetyckim o drzewach, w którym znalazły się wiersze Jana Pawła II i ks. Jana Twardowskiego, oraz z koncertem sygnalistów.
Alicja Trześniowska

"Nasz Dziennik" 2006-04-28

Autor: ab