Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zabytkom naprzeciw

Treść

Ponad 3,5 miliona złotych trafi w bieżącym roku na renowacje zabytków sakralnych na Podkarpaciu. Mimo że Urząd Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu dysponuje w 2009 roku większym niż w latach minionych budżetem ponad 9 milionów złotych, to nie wszystkie wnioski zyskały akceptację.

W bieżącym roku do Urzędu Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu wpłynęło ok. 300 wniosków o dofinansowanie remontów i renowacji zabytkowych obiektów. Składały je głównie kościoły i związki wyznaniowe, ale również samorządy i prywatni inwestorzy. Mimo rekordowego budżetu właśnie ze względów finansowych nie wszystkie wnioski doczekają się realizacji. Na dofinansowanie prac remontowo-konserwatorskich mogą liczyć m.in. bazylika archikatedralna i Kuria Obrządku Greckokatolickiego w Przemyślu, a także szereg zabytków sakralnych należących do Kościoła rzymskokatolickiego. Dość duża część pieniędzy trafi do Jarosławia, miasto to jest bogate w zabytki sakralne i świeckie, znalazło się bowiem w czołówce ubiegających się o finansowe wsparcie. Jak podkreśla dr Grażyna Stojak, podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków, wnioski dotyczyły renowacji kościołów, obiektów świeckich - i co ważne - składały je także osoby fizyczne. - Pieniądze w głównej mierze zostaną rozdysponowane między instytucje kościelne, które złożyły najwięcej wniosków. Zresztą trudno się temu dziwić, skoro Kościół jest wielkim mecenasem kultury na Podkarpaciu. I to w jego zasobach znajduje się najwięcej zabytków. Finansowe wsparcie otrzymają m.in. trzy jarosławskie świątynie: kolegiata pw. Bożego Ciała, kościół Ojców Franciszkanów Reformatów oraz bazylika Matki Bożej Bolesnej Ojców Dominikanów - wyjaśnia Grażyna Stojak.
Pieniądze zostaną też przeznaczone na renowację jarosławskiego ratusza, który znajduje się w obrębie staromiejskiego rynku, gdzie powstanie pierwszy na Podkarpaciu park kulturowy. Dzięki dofinansowaniu możliwe będzie także odrestaurowanie szeregu zabytków ruchomych, m.in. malowideł ściennych, ołtarzy, obrazów czy rzeźb. Na wsparcie może również liczyć kilkadziesiąt obiektów użyteczności publicznej, pałace i zabytkowe dworki, a także zamki. W bieżącym roku z budżetu Urzędu Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na renowację zabytków w regionie trafi 9,2 mln zł, natomiast 300 tys. zł zarezerwowano na badania archeologiczne. W rejestrze WPKZ znajduje się przeszło 3,8 tys. budynków, nie licząc obiektów ruchomych. Stanowi to zaledwie część spośród ogółu zabytków, których w ewidencji konserwatorskiej zarejestrowanych zostało ok. 60 tysięcy. Zdecydowana ich większość jest w dobrym stanie i nie wymaga pilnych ingerencji konserwatorskich. Służby konserwatorskie zwracają jednak uwagę, że w przypadku zabytków ważna jest profilaktyka. Apelują, by składania wniosków nie odkładać na ostatnią chwilę, kiedy obiekt znajdzie się w opłakanym stanie, co znacznie podwyższy koszt jego renowacji.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2009-05-26

Autor: wa